Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Banán zužitkujete i po té, co jej zkonzumujete, jen nevyhazujte slupku!

Banány
Banány
Zdroj: Shutterstock.com

Banány jsou doslova malým přírodním zázrakem. Řadí se mezi superpotraviny, jelikož se jedná o jeden z nejvýživnějších plodů na světě, který navíc obsahuje mnoho tělu prospěšných látek. Ideální je je pravidelně konzumovat a nejen to!

Dodejte si energii

Ne nadarmo si většina sportovců dává po tréninku právě banán. Snězení tohoto zázraku dodá tělu potřebnou energii a pomůže mu s pořádným svalovým nárůstem. Banány obsahují draslík, hořčík a rychle vstřebatelné sacharidy. Draslík působí pozitivně na nervovou soustavu a pomáhá regeneraci svalů. Během tréninku dostaly jak nervy, tak svaly „zabrat“, proto je vhodné je odměnit. Proti svalovým křečím bojuje i již zmíněný hořčík. Průměrný banán přitom pokryje asi 12 % potřebného denního množství hořčíku.

Bílé zuby

Banánová slupka je skvělým pomocníkem pro bělení zubů. Odstraní skvrny od kávy, vína i nikotinu, a navíc jim dodá lesk. Je to snadné. Vnitřní stranou slupky si dva týdny vždy po dobu alespoň dvou minut zuby potírejte. Díky tomuhle fíglu vybělíte své zuby přirozeným způsobem, bez nutnosti použití agresivních chemických prostředků. Navíc draslík, hořčík, brom a další minerály v ní obsažené posilují zubní sklovinu.

Zdroj: Profimedia.cz, ČTK

Střevní potíže

Banány obsahují pektin, který napomáhá trávení a odstraňuje těžké kovy a toxiny z těla. Taktéž působí jako přírodní probiotikum a vytváří přátelské bakterie ve střevech. Jsou tedy vhodné ke konzumaci při střevních obtížích, zklidňují zažívací ústrojí a pomohou tělu v boji s virózou.
Pokud vás pálí žáha, zkuste zkonzumovat banán, který by vám měl od překyselení pomoci. 

Zdroj: Profimedia.cz, ČTK

Kožní problémy

Máte vyrážku, kousl vás bodavý hmyz nebo vás trápí bradavice? Všech těchto neduhů se lehce zbavíte, když postižené místo potřete vnitřkem banánové slupky.

Zdroj: Profimedia.cz, ČTK

Pokojové rostliny

Než vyhodíte banánovou slupku, vyleštěte s ní listy pokojových rostlin. Navíc látky ve slupce obsažené působí jako přírodní hnojivo.

Zdroj: Profimedia.cz, ČTK

Kocovina

Až to zase jednou přežene s drinky, dejte si druhý den na kocovinu banánovo-mléčný šejk a oslaďte jej medem. Banán utiší žaludek a s pomocí medu vybuduje nazpět zničenou hladinu cukru v těle.

Odnaučení kouření

Banány dokážou pomoci lidem, kteří se pokoušejí přestat kouřit. Vitamíny B6, B12 obsažené v banánech - potasium a magnézium pomáhají tělu se dostat z nikotinové pasti.

Vyleštěné boty

Než banánovou slupku vyhodíte, přeleštěte si s ní boty!

Zdroj: Profimedia.cz, ČTK

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!


 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky