Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tyto potraviny jsou obecně považovány za zdravé, ve skutečnosti nám ale škodí!

Zdroj: Shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Ne každé jídlo, které se tváří zdravě, je doopravdy zdravé. Milujete avokádo a nedáte na něho dopustit? Měli byste být na pozoru! Tohle velice oblíbené ovoce v sobě skrývá doslova zabijáka. A co třeba nudle, rýže či brambory? Tušili jste, že tyto běžně podávané přílohy obsahují akrylamidy, které zřejmě způsobují rakovinu? Stačí je nevhodně tepelně upravit, nebo pozřít v nepřiměřeném množství a můžete si způsobit závažné zdravotní problémy. Tentokrát jsme si pro vás připravili seznam těch nejvíce nebezepečných potravin, které denně používáte. 

Vařené banány

Obsahují příliš veliké množství tzv. hormonu štěstí - serotoninu, který může poškozovat srdce. Také syrové banány obsahují serotonin, ovšem v množství, které zdraví neohrožuje.

Špatně uskladněné brambory

Brambory si jako ochranu vytvářejí jedovaté alkaloidy. Pokud jsou špatně uskladněny (ve velkých a světlých prostorách), zvyšuje se koncentrace alkaloidů. Pozření takových brambor pak může způsobit malátnost. Klíčící, zelené či seschlé brambory mohou být jedovaté!

Smažené nudle, rýže, brambory

Potraviny bohaté na sacharidy (brambory, rýže, nudle) by se neměly příliš dlouho smažit. Uvolňují se z nich akrylamidy, které zřejmě způsobují rakovinu. Příliš mnoho akrylamidů obsahují také müsli, cornflaky či brambůrky.

Avokádo

Obsahuje sacharidy, vitamin C, fosfor, vápník a železo - tedy samé důležité látky. Pozor by si měli dávat diabetici. Látky obsažené v avokádu totiž mohou zvýšit hladinu krevního cukru!

Staré konzervy

Konzervy musí po skončení trvanlivosti ihned do koše. Prošlými konzervami se totiž dá dokonce otrávit.

Rebarbora

Obsahuje kyselinu šťavelovou. Proto se doporučuje konzumovat pouze červená část.

Lněné semínko

Napomáhá sice trávení, ale... Pokud se v žaludku rozmělní, vzniká linamarin - látka, která uvolňuje kyselinu kyanovodíkovou. Stačí tedy dvě lžíce lněných semínek denně.

Med z rododendrónu

Řeč je o medu z pylu této rostliny. Ten obsahuje škodlivé látky, které snižují krevní tlak, způsobují malátnost a narušují centrální nervovou soustavu.

Hořčice a muškátový oříšek

Konzumace hořčice může působit neklid, či dokonce poškození ledvin. Šalvěj zase může způsobit závratě či epileptický záchvat. Muškátový oříšek halucinace. Již 15 gramů muškátového oříšku může být smrtelných! Pozor: Pro děti mohou být smrtelné pouhé dva muškátové oříšky.

Bonbony proti kašli

Obsahují éterické silice. Ty ve větším množství způsobují neklid a poruchy ledvin. Příliš mnoho mentolu má vliv na srdeční sval, způsobuje fibrilaci předsíní.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky