Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zvláštní dubnová výročí

Zvláštní dubnová výročí
Zvláštní dubnová výročí
Zdroj: www.isifa.com

Letošní duben je, co se výročních dat týče, opravdu zajímavý. Jak už to tak ale bývá, některá výročí jsou veselá, jiná smutná. My vám dnes připomeneme tři nejzajímavější…

První člověk ve vesmíru

Do té doby naprosto nepředstavitelná věc se 12. dubna 1961 stala skutečností. Po dlouhých přípravách byl vyslán do vesmíru člověk. Jeho „výlet“ sledoval celý svět, pro všechny to byla naprosto velkolepá událost. Letošní duben připomíná, že je to již 50 let, kdy se nám prostřednictvím ruského letce a kosmonauta Jurije Alexejeviče Gagarina otevřely dveře do vesmíru.

Zajímavost Kafe.cz:

Jistě si všichni pamatujeme slavnou fenku jménem Lajka, která byla v roce 1957 poslána na oběžnou dráhu kolem Země sovětskou umělou družicí Sputnik 2.

Duben, Vesmír Duben, Vesmír Zdroj: www.isifa.com

Největší námořní katastrofa

Již 99 let uplynulo od potopení luxusního zaoceánského parníku Titanic, který ztroskotal v noci ze 14. na 15. dubna roku 1912. Při této katastrofě zahynulo celkem 1 517 cestujících a členů posádky. Loď snů, jak se také Titanicu přezdívalo, si své velkolepé slávy užívala pouze pár dnů. První plavba byla bohužel i plavbou poslední. I když parník ztroskotal před takřka sto lety, stále se zkoumá, co mohlo tuto nenadálou katastrofu zavinit. Byla to nepozornost lodní stráže, špatně kované šrouby na přídi lodi, nebo snad něco úplně jiného?

Titanic Titanic Zdroj: www.isifa.com

Tip Kafe.cz

O této lodní katastrofě bylo natočeno několik filmů. Tím nejznámějším je snímek režiséra Jamese Camerona, kde sehrál hlavní roli Leonardo DiCaprio.

Titanic Titanic Zdroj: www.isifa.com

  • Máte rádi napínavé příběhy? Přečtěte si:
Titanic Titanic Zdroj: www.isifa.com

John Chatterton a Richie Kohler jsou dva výjimeční výzkumníci, kteří se v malých ponorkách potápějí k vrakům lodí a přinášejí nová fakta o příčinách námořních katastrof. Poté, co změnili pohled na historii svým objevem nacistické ponorky u pobřeží New Jersey (Stíny hlubin, Jota 2007), zaměřili svou pozornost na Titanik.  Výsledkem je kniha, kterou budete číst jako napínavý detektivní příběh a která přináší naprosto šokující odhalení.

Výbuch Černobylu

Tohle výročí není zase tak staré, o to víc jej máme v paměti. Já osobně tuto dobu znám jen z vyprávění, protože mi byly pouhé dva roky. Dne 26. dubna to bude již 25 let, kdy se stala nejhorší jaderná havárie v historii jaderné energetiky. V dubnu 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině došlo k přehřátí a následné explozi reaktoru. Do vzduchu se tak uvolnil nebezpečný radioaktivní mrak a kolem 130 000 lidí muselo být evakuováno. Mnoha lidem tato katastrofa ovlivnila celý život. Přišly nemoci, rodily se postižené děti…

V ten měsíc se zrovna narodila moje sestra a maminka nám několikrát vyprávěla, jaký měla strach, aby nás tato katastrofa také nějak nezasáhla.

Černobyl Černobyl Zdroj: www.isifa.com

Zajímavost Kafe.cz:

Ukrajinská vláda chce v roce 2013, kdy bude radiace v okolí již nižší, začít s odstřelováním a rozebíráním města Pripjať. Na jeho místě chce vybudovat nové město.

A co jste dělal/a v době katastrofy v roce 1986 právě vy? Napište nám do diskuse.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU