Ztučnělá játra jsou stav, kdy se v játrech nahromadí příliš mnoho tuku. Toto může nastat kvůli nezdravé stravě, nedostatku cvičení nebo nadměrné konzumaci alkoholu. Když játra obsahují příliš mnoho tuku, mohou být méně schopná plnit své normální funkce, což může ovlivnit celkové zdraví.

Toto onemocnění může postihnout různé skupiny lidí, ale existují některé faktory, které zvyšují riziko. Týká se zejména lidí s nadváhou nebo obezitou, zejména pokud tuk převážně ukládají kolem pasu. Genetika a některé metabolické onemocnění také mohou hrát roli. Lidé s diabetem, vysokým krevním tlakem nebo vysokými hladinami cholesterolu by měli být obzvlášť obezřetní, protože tyto stavy mohou zvyšovat riziko ztučnění jater.

Vysoký tlak lékaře zaskočil

Cukrovka je také důvod, proč potíže s játry trápí dceru zesnulého Mistra Karla Gotta. Dominika Gottová si nepříznivou diagnózu vyslechla již před dvěma lety, kdy se nechala kompletně vyšetřit. Své zdraví totiž dlouho zanedbávala a tak se začala obávat, aby něco důležitého nepodcenila.

“Změřili mi tam tlak - a ten vrchní jsem měla přes dvě stě! Paní doktorka se zděsila a hned mi napsala prášky,” prozradila pro server Aha! nepříjemnou pravdu Dominika Gottová, která tehdy kvůli svému alarmujícímu stavu dokonce nemohla nastoupit do nového zaměstnání.

Kromě vysokého tlaku jí byla zjištěna právě stearóza, tedy ztučnění jater. Na tento nepříznivý stav dostala Dominika Gottová předepsané léky, které by jí měly pomoci tento nepříjemný stav zvrátit. Důležitá je pro ni ale také změna životního stylu.

Dominika Gottová zažívá světlé okamžiky

Vzhledem k významnému vlivu stravy na játra by mělo dojít ke změně stravovacích návyků. Omezení příjmu tuků, cukrů a rafinovaných uhlovodíků je velmi důležité. Místo toho je potřeba konzumovat stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny. Důležité je také začít se pravidelně hýbat a v případě, kdy je to nutné, také pokusit se zatočit s přebytečnými kilogramy.

Co se týká Dominiky Gottové, v poslední době prožívá své lepší životní chvíle. Podařilo se jí rozjet vlastní podnikání - firmu, která umělecky zastupuje jejího manžela, finského hudebníka Tima Tolkiho. “Moc mě to baví a jsem ráda, že jsem pánem svého času,” prozradila nedávno pro Kafe.cz. Pokud se jí skutečně podaří svůj životní styl dlouhodobě držet na uzdě, mohla by se zbavit nejen vysokého tlaku, ale také problémů se ztučnělými játry. V minulosti totiž svému zdraví právě neprospívala nejen nevhodným jídelníčkem, ale také nadměrnou konzumací alkoholu.

Související články