Epidemiologická situace podle aktuálních čísel není v České republice příznivá. Každým dnem přibývají tisíce nakažených koronavirem, a proto se vláda rozhodla zpřísnit stávající opatření. Nejnovější změny se dotknou univerzit a zdravotnických zařízení. Zatímco dosud studenti vysokých škol nemuseli během výuky nosit respirátory, od 15. listopadu je nasadí. „Platit to bude tam, kde bude alespoň 50 žáků na jednom místě,” doplnil ještě k novému nařízení podle Novinek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. A od stejného data se rovněž budou muset nechat testovat všichni zaměstnanci lůžkové péče, kteří nebyli očkováni.

Lockdown prý nebude

Stávající nařízení se však budou dle všeho ještě zpřísňovat. „Situace není dobrá, znovu apelujeme na všechny občany, aby se očkovali. Jediným řešením je očkování. Na zítra ráno na sedmou hodinu svolám Radu pro zdravotní rizika,” uvedl po jednání dosluhující premiér Andrej Babiš. „Nebude ale další lockdown,” uklidňoval občany Babiš.

Jak Babiš řekl, jedinou cestou z pandemie se zdá být očkování. A i právě toho se týká jedna z novinek. Cizinci, kteří dlouhodobě pobývají na území České republiky, se nově budou moci nechat zaočkovat na náklady ministerstva zdravotnictví.

Čísla rostou

Za úterý přibylo v České republice podle Seznam Zpráv skoro 15 tisíc nakažených koronavirem a jde tak o vůbec nejvyšší číslo od poloviny března. Přibylo také 56 obětí epidemie a počet hospitalizovaných vzrostl o 181. Momentálně se v nemocnici nachází více než tři tisíce nakažených a takřka 500 z nich je v těžkém stavu.

Související články