Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Herečka Zora Janů: Sestra Lídy Baarové byla stejně krásná, stihl ji ale zlý osud

Zorka Janů, méně slavná sestra Lídy Baarové
Zorka Janů, méně slavná sestra Lídy Baarové
Zdroj: wikimedia commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zorka_Jan%C5%AF_(1921-1946).jpg#/media/Fi

Zora Janů, vlastním jménem Zorka Babková, měla těžký život. Trpěla psychickými problémy a až do smrti byla zastíněna svou slavnější sestrou, Lídou Baarovou. Ta byla jednou z hlavních příčin rozhodnutí Zorky Janů ukončit svůj život skokem z balkonu.  

Fotogenická Zorka se před zraky veřejnosti objevila už jako dítě. Její tvář si lidé mohli prohlédnout v reklamě na dětský pudr. Životní směr ji, stejně jako její sestře, určila matka, která nedosáhla svého snu stát se operní pěvkyní, a tak se ho snažila promítnou do svých dvou dcer. Tlačila je do světel reflektorů a obě se díky ní daly na dráhu hereček. Zorka byla z dvojice ta méně psychicky stabilní, celé své mládí byla přecitlivělá a později trpěla vážnými depresemi.

Ve dvanácti letech ji její sestra protlačila do filmu Madla z cihelny, kde byly nakonec obsazeny obě. Od té chvíle měla Zorka už navždy nálepku sestry té Lídy Baarové, která se uměla prosadit. Zorka ukončila gymnázium a poté pokračovala studia na pražské konzervatoři. Prošla si několika divadly, kde hrála například ve Zmoudření dona Quijota od Viktora Dyka. V osmnácti letech pak dostala svou největší roli ve filmu Ohnivé léto. Nebýt její sestry, obsadila by roli hlavní. Tu ale dostala slavnější Lída. Zorka zde hrála dospívající dívku, která se zamiluje do studenta (herce Svatopluka Beneše), ale když ho uvidí s jinou ženu (kterou hrála její sestra), pokusí se spáchat sebevraždu.

Hrob Lídy Baarové, kde leží i její sestra Zorka Janů Hrob Lídy Baarové, kde leží i její sestra Zorka Janů Zdroj: wikimedia commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lída_Baarová-hrob,_Hřbitov

Situace doma se v mezičase postupně zhoršovala. Matka kladla na Zorku vysoké nároky a dcera se ji nemohla nikdy zavděčit. Navíc si všechno brala moc k srdci. Stačilo, že se Lída zmínila o tom, že je tlustá a Zorka ihned přestala normálně jíst. Rozvinula se u ní anorexie, obvykle jedla jen jednu okurku denně. Navíc své sestře Lídě vyčítala i vztah s nacistickým pohlavárem Josephem Goebbelsem, jelikož sama nacisty nesnášela. Údajně se měla angažovat i v protinacistickém odboji, což však nebylo dokázáno. Vztah Lídy s posluhovačem Hitlera ji v konečném důsledku stál život. Kromě všech obtíží doma začínala mít i zdravotní problémy. Divadelní představení zvládala Zorka jen s vypětím sil a kvůli celkové vyčerpanosti kolabovala na jevišti. Dnes už víme, že trpěla leukémií, a jejímu zdraví nepomáhaly ani drastické diety, které držela.

Lída Baarová, slavnější sestra Zorky Janů Lída Baarová, slavnější sestra Zorky Janů Zdroj: wikimedia commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lída_Baarová_(1914-2000).jpg#/m

K celkové nevyrovnanosti ji pomáhalo i to, že vždy milovala špatné muže a nikdy neměla žádný šťastný vztah. Její první láskou byl spisovatel František Kožík, který byl však v té době ženatý a kvůli své manželce ji opustil. Nedlouho poté se psychicky zhroutila a začala se léčit v sanatoriu ve Vráži. Dalším mužem jejího života byl František Salzer. Bohužel ani tento vztah neměl šťastný konec: Kvůli němu se poprvé pokusila o sebevraždu, v té době pomocí prášků.

Nastal konec války a s ním i pronásledování všech, kteří mělo něco společného s Hitlerem. Sestru Lídu za její vztah s druhým mužem Třetí říše zavřeli do pankráckého vězení. Její matka zemřela během výslechů na infarkt a Zorce byl odepřen vstup do divadla. Herec Václav Vydra starší údajně pronesl: „Dovnitř nesmíte, sestra Lídy Baarové mezi české herce nepatří!“. Tím zpečetil její osud – v ten den ztratila Zorka smysl života.

Den 24. března 1946 se je stal osudným. Zorka Janů spáchala sebevraždu skokem z balkonu rodného domu. I když ji ihned našel její otec, skok na pískovcové schody ji stál život. Umírala dlouhých dvacet minut. Bylo jí necelých pětadvacet let.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky