Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Životopis Meryl Streep: Šikana v dětství ji nezastavila, už tehdy měla jasno

Meryl Streep
Meryl Streep
Zdroj: Profimedia
Meryl Streep

Známe ji už léta, filmy s ní většinou obrečíme a je pořád lepší! Hollywoodská královna Meryl Streep (70) diváky nikdy nezklamala. A i v osobním životě má tahle sympatická dáma velké štěstí!

Stačí, když řeknete Meryl, a je hned jasné, o koho jde. Sympatická herečka, kterou zná celý svět a jež má na svém kontě kromě tří Oscarů přes sto ocenění a zhruba stejný počet neproměněných nominací, byla od mládí cílevědomá a měla jasný cíl. Chtěla být dobrá v tom, co dělá. Množství výborných filmů, nekonečná řada cen a dvaačtyřicet let manželství se čtyřmi dětmi, to vše dokazuje, že jít tvrdě za svými sny se vyplácí.

Nic není samozřejmě zadarmo, ale Meryl Streep je opravdu obdivuhodná dáma. Za své herecké umění byla oceněna čestným Césarem za celoživotní mistrovství, Stanislavského cenou, která jí byla udělena v roce 2004 v Moskvě, její celoživotní přínos filmu ocenil v roce 2004 i Americký filmový institut. Nyní je Meryl Streep i nositelkou dvou čestných doktorátů a od roku 2010 je členkou Americké akademie umění a literatury. Na mezinárodním festivalu v Berlíně obdržela v roce 2012 čestného Zlatého medvěda, ceny za celoživotní přínos filmu získala také na festivalech v San Sebastianu (2008) a Římě (2009). Svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy má již od roku 1998.

ZAJÍMAVÁ

Americkou herečku se zajímavou vizáží, která se neřadí ke klasickým kráskám, ale vyzařuje z ní oduševnělost, inteligence a nezpochybnitelný šarm, jsme u nás poprvé zaznamenali někdy na začátku osmdesátých let, kdy přišel i do našich kin dramatický snímek o úskalích rozvodu a ženské emancipaci, problému, který tehdy rezonoval s celosvětovým hnutím, Kramerová versus Kramer (1979). Meryl Streep přinesl prvního Oscara.

Sympatická herečka ve slavném filmovém dramatu teprve začínala, její filmový partner Dustin Hoffmann byl už tehdy slavným hercem. Snímek se záhy po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadil mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let.

Následovala řada filmů, které jen dokazovaly, že se rodí nová hvězda – Meryl Streep. Její postavy se člověku zadřou pod kůži a filmy, kde hraje, určitě nikdy nezapomenete. Líbila se ve snímku Francouzova milenka (1981), naprosto brilantně ztvárnila matku rozervanou existenciálním dilematem v dramatu Sophiina volba (1982), zářila i v mysteriózním thrilleru Klid noci (1982), v romantických Vzpomínkách na Afriku (1985), nezklamala ani v komedii Smrt jí sluší (1992). Byla výborná v romantických Madisonských mostech (1995) po boku Clinta Eastwooda, v Marvinově pokoji (1996), Hodinách (2002).

Ze zcela jiného soudku byl snímek z prostředí lifestylových časopisů, kde Streep ukázala, že je nejen charakterní herečka, ale dokáže zahrát i ďáblici na jehlách v Ďábel nosí Pradu (2006). Muzikál Mamma mia! (2008) potěšil nejen fanoušky této megahvězdy, ale i milovníky skupiny ABBA…

Marná věc, prostě co snímek, to úspěch. Zatím poslední film, ve kterém Meryl Streep září, je loňské zpracování knihy Malé ženy, který šel do kin poprvé na loňský Štědrý večer. Rolí tety čtyř kreativních sester si prý herečka splnila sen, Malé ženy jsou totiž jednou z jejích nejoblíbenějších knížek.

CÍLEVĚDOMÁ

Narodila se jako Mary Louise Streep ve městě Summit v americkém státě New Jersey Harrymu Williamu Streepovi, úředníkovi ve farmaceutické firmě, a výtvarnici v reklamě Mary.

Meryl byla odmalička cílevědomá a věděla, co chce. Spolužáci ji ale neměli moc v lásce, smáli se jí kvůli jejímu vzhledu a mysleli si, že je panovačná. Pravdou je, že si šla za svým.

Okouzlil ji svět divadla, milovala operu a své rozhodnutí vystupovat na prknech, která znamenají svět, brala odmala vážně. Pečlivě se připravovala nejprve na hudební dráhu, kterou posléze vyměnila za herectví.

Prošla si zkušeností v amatérském divadle na střední škole, studovala herectví na Yale School of Drama. Mezi jejími spolužačkami byla například slavná Sigourney Weaver. Na Yale získala magisterský titul a odešla do New Yorku, kde začala hrát na různých divadelních scénách včetně Broadwaye. Vystupovala v kouscích slavných moderních dramatiků, jako byli Tennessee Williams nebo Arthur Miller, ale objevovala se i v klasice, za hru Vzpomínky na dva pondělky byla v roce 1976 odměněna prestižní divadelní cenou Tony pro nejlepší herečku. Druhá polovina sedmdesátek pak byla ve znamení prvních úspěchů v televizi a ve filmu.

MULTITALENT

Meryl Streep byla vždycky svá a odmítala na svém vzhledu cokoli měnit, má vybočenou nosní přepážku, ale úpravu odmítla a tvrdí, že je to její poznávací znamení. Sebevědomá a nadaná Meryl Streep je multitalent, umí hrát na několik hudebních nástrojů, třeba například na housle, na klavír nebo na kytaru. Sice už oslavila sedmdesátiny, ale vypadá výborně, asi i proto, že je šťastná. Za ideální věk ale vždy považovala čtyřicítku, už jako malá si prý představovala, že je stará, a převlékala se za babičku. Když se přestěhovala do New Yorku, aby mohla studovat na Yale, byla chudá a na studia si musela přivydělávat, myla nádobí v hospodě a spala v parku na lavičce. 

NESHODNOU SE

Názory na tuto hvězdu se různí. Jedna z velkých hollywoodských hvězd, Bette Davis, kdysi prozradila, že je velkou fanynkou Meryl Streep a ještě než v roce 1989 zemřela, napsala Meryl povzbudivý dopis, kde ji chválila za její herectví. Vtipné bylo, že Bette Davis byla Merylinou nejoblíbenější herečkou už od dětství. Zato legendární Katharine Hepburn

prý prohlásila, že Meryl Streep nesnáší a že je její nejméně oblíbenou moderní herečkou. Řevnivost v továrně na sny je pověstná.

ŠTĚSTÍ JE KRÁSNÁ VĚC

Meryl Streep fascinuje svět už čtyři desetiletí nejen svým geniálním herectvím, ale i manželstvím trvajícím letos dvaačtyřicet let. Její první láskou byl ale divadelní a filmový herec John Cazale (1935 až 1978), který zemřel na rakovinu.

V tomtéž roce si herečka vzala sochaře Dona Gummera, se kterým žije ve šťastném manželství dodnes. Mají spolu čtyři děti. Dcery Mamie (1983) a Grace (1986) se vydaly v matčiných stopách a jsou z nich herečky, syn Henry Wolf je hudebník. Nejmladší Louisa je modelka a příležitostná herečka. Když ji její matka čekala, musela se vzdát role ve snímku, který se stal kultovní road movie – Thelma a Louisa. Tuto roli pak získala Susan Sarandon.

Meryl Streep je důkazem, že pro hvězdný život, slávu a úspěch není třeba skandálů a nevěr, ale spíš vytrvalost, houževnatost a trocha toho obyčejného štěstí.

„Prostě chci být dobrá. V práci usiluji o dokonalost a v tom snad tkví tajemství mého úspěchu.“

JEJÍ TRHÁKY

MALÉ ŽENY (2019): V posledním snímku podle slavné knihy si Meryl toužila zahrát

MAMMA MIA! (2008): V oblíbeném muzikálu před dvanácti lety ještě Meryl divoce tančila na ABBU

KRAMEROVÁ VERSUS KRAMER (1979): V kultovním snímku o rozpadu vztahu si zahrála s Dustinem Hoffmanem

VZPOMÍNKY NA AFRIKU (1985): Jedna z největších hollywoodských romantik s Meryl a Robertem Redfordem

ĎÁBEL NOSÍ PRADU (2006): Sympatická herečka se dokáže proměnit i v ďáblici na jehlách

SOPHIINA VOLBA (1982): Romantické drama z válečného období jí přineslo další sošku

Autor: LÍDA PALATOVÁ

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU