Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Životní trauma Pavla Landovského: Přiznal se k usmrcení několika lidí

Pavel Landovský
Pavel Landovský
Zdroj: Profimedia
Pavel Landovský

Svérázný herec, který nikdy nešel pro ránu nebo ostré slovo daleko, se před smrtí přiznal, že má na svědomí život několika lidí a dlouhá léta si kvůli tomu nosí trauma. Koho signatář Charty 77 zabil a co ho k tomu vedlo?

Kontroverzní herec, který se za žádných okolností nebál být svůj a vždy na plnou pusu řekl vše, co si myslel, což nebylo mnohdy příjemné. Mnoho lidí ho proto nenávidělo a nemohlo mu přijít na jméno. Pavel Landovský byl však i geniálním hercem, který proslul především díky filmům jako Utrpení mladého Boháčka nebo Svatba jako řemen.

Landovský byl také blízkým přítelem Václava Havla, není tedy divu, že byl komunistickému aparátu trnem v oku a soudruzi se ho ze všech sil snažili zničit. Nakonec ho zlomili natolik, že Landovský emigroval do Rakouska.

Dlouhá léta skrýval děsivé tajemství

Tam se usadil a už ani nedoufal, že se někdy do Československa vrátí. V roce 1986 začal dokonce s novinářem a spisovatelem Karlem Hvížďalou knihu Soukromá vzpoura, kde prozradil mnohá tajemství svého života. 

To nejdrsnější se konalo roku 1945, kdy pozval ruský voják malého Landovského podívat se do kulometného hnízda, ze kterého hlídal útok nepřítele. Bohužel z lesíku naproti vyběhlo patnáct nacistů a začala řežba mezi nimi a ruským vojákem.

„Když viděl, jak na něj vyděšeně koukám, tak řekl pojď, dal mě do rukou ten kulomet a já střílel. Bylo mi devět roků. Teprve někdy v patnácti mně došlo, že jsem tam asi několik těch lidí taky zabil, že jsem tedy nejspíš taky vrah,“ svěřil se Landovský do knihy.

S hrůzným činem se nikdy nevyrovnal

To bylo poprvé a naposled, co se k hrůznému činu herec přiznal. Pak už o něm nikdy nepromluvil. I přesto, že se pouze bránil a jako malý kluk si své činy vůbec neuvědomoval, z tohoto zážitku si odnesl celoživotní trauma, se kterým se nemohl vyrovnat.

V posledních letech už herec své řemeslo neprovozoval a raději se věnoval kritice dnešního světa. S oblibou se například navážel do bývalého prezidenta Zemana. Herec nakonec zemřel v říjnu 2014 poté, co si dal své oblíbené cigárko, dostal totiž infarkt.

Zdroje: ČT24Dotyk

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky