O prvorepublikové herečce Zitě Kabátové prohlásil sám Vlasta Burian, že by stála za hřích a v patách mu byl i další milovník, Oldřich Nový. Nebyli však jediní muži, kteří prošli postelí této slavné herečky. Těch bylo mnohem více. Krásce bylo jedno, jestli byli ženatí, hlavně že byli známí a mohla se jimi pochlubit.

Zita se narodila v Praze na Malé Straně do divadlo milující rodiny. Maminka byla sestřenicí slavného herce Josefa Švába a tatínek nadšeně ochotničil. Už jako miminko v zavinovačce se objevila na pódiu Malostranské besedy.

I když vystudovala klášterní školu a gymnázium, vždy věděla, že herectví jí je souzené. Roku 1933 tak nastoupila angažmá v divadle Míly Melanové. Následovalo Divadlo Akropolis a Tylovo divadlo. V té době si jí však díky výjimečné kráse a noblesnosti začal všímat i film.

Milostným avantýrám se herečka nebránila

Začala se tak objevovat po boku Oldřicha Nového, ke kterému měla velmi blízko.

„Měl šmrnc, charizma, kouzlo osobnosti, které se nedá naučit ani koupit,“ řekla před lety v rozhovoru pro Českou televizi.

Po Kabátové však prahli i ostatní herci a umělci. Herečka se jejich přízni nebránila a veřejně dokonce prozradila, že mezi její milence patřili i takoví gentlemani, jako byl Vlasta Burian či právě Oldřich Nový.

„Buriana i Nového si manželky velmi hlídaly, ale jakmile jsme odjeli s divadlem někam na zájezd a ony zůstaly v Praze, tak je neuhlídaly. Neměly šanci,“ prozradila redakci Prima Ženy.

Milovala módu a odvážně se oblékala

Milovala módu a nosila na svou dobu odvážné šaty i kostýmky. Na svůj vzhled sbalila i prvního manžela, podnikatele Jerryho Krále. Bohužel však pro Zitu, jeho firma měla sídlo v Indii a Jerry se tam musel vrátit. Kabátová však nedostala vízum a musel zůstat doma. Vztah na dálku pak samozřejmě nevydržel a pár se rozvedl.

Šmrncovní kráska měla vždy slabost pro sportovce. Jejím druhým manželem se tak v roce 1956 stal Jiří Zavřel, se kterým měla o rok později syna Jiříka. Manželská idylka však netrvala dlouho. Zavřel se nemohl smířit s režimem a po dvanácti letech emigroval do USA. Kabátová však nechtěla a zůstala v Československu se svým synem, kterého nadevše milovala.

„Díky synovi mám čtyři vnoučata, a to je důvod, proč jsem pořád ráda na světě.“

A že říkala, pravdu bylo víc než jasné. Jedna z nejkrásnějších hereček své doby se totiž dožila úctyhodných devětadevadesáti let. Navíc se říká, že do posledních chvil neztratila svůj šarm a smysl pro humor. Pohřbena byla pražském Vyšehradě po boku dalších filmových velikánů.

Související články