Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Žena režiséra Vávry: Jak se žije se stoletým mužem

Zdroj:

Dělí je dvě generace. Jejich manželství by vydalo na film. Scénář by začínal i končil banálně: studentka FAMU Jitka Němcová se zamilovala do svého profesora, režiséra Otakara Vávry. Milují se dodnes. Jemu je 100, jí 60 let.

„Že bych si vejskala, to ne, ale pořád je nám spolu dobře. Když jsem si s ním tenkrát na FAMU začala, žádnej kamarád mi neřekl - Ten Vávra tady může bejt do stovky! To bych možná utíkala,“ vypráví se svým adrenalinovým humorem režisérka.

Ani vy jste to nepředpokládala?

Kdepak, když jsem Vávru potkala, bylo mu třiašedesát. Byl starší než moji rodiče, takže vlastně nejstarší v rodině. Šla jsem do toho vztahu ze zvědavosti, nebyl o tom, že si mladá holka nabrnkne finančně zabezpečeného pána, byl to jen hec, co ten dědek vydrží!

Ze začátku mi říkal - Se mnou ti pět let uteče jako voda! Já jsem se v duchu divila - Panebože, co to mele! A ono jo, měl pravdu. Než jsem se stačila vzpamatovat, jsme spolu osmatřicet let.

Šlo taky o to, že si starší pán zachraňuje vlastní mládí cizím?

Ovšem že ne! Teď nám třeba Alena Činčerová přivezla z Kuvajtu datle, tak jsme je ochutnali, byly výborný. No a koukám na stůl, tam leží ta datle, ale i zakousnuté zuby, co tam zůstaly po Vávrovi, který už si mezitím šel lehnout.

To je skoro surrealistický záběr…

Jo, Bunuela mám ráda, jenže moje realita je, že musím opatlaný zuby vyprat kartáčkem a zase mu je připravit na ráno. Když mu to vyprávím, tváří se, že se ho to netýká.

V čem je váš muž nepředvídatelný?

Je absolutně nepředvídatelný. Nikdo nevidí do té jeho chytré palice. Tam se ani já nemůžu dostat.

A vy?

Já jsem zase absolutně předvídatelná, průzračná jako potůček.

Váš manžel je pozorný, nosí vám květiny... Co byl pro vás za ta léta nejcennější dárek?

Nečekejte, že vám vyjmenuju šperky. Učím na FAMU, dostala jsem jeho přednášky a to je nádhera! Sedm set stránek faktů, myšlenek, názorů, originály, které nikdy nenechal rozmnožit.

Když vidím své posluchače, je mi jasné, jak jsou pro ně těžké, a protože pořád točím, tak jim ty texty tlumočím přes svou práci. Aby k nim neměli tak daleko. Ono totiž dostihnout Vávru není vůbec jednoduché.

Jitka Němcová a Otakar Vávra

  • Její zatím poslední režie je dvoudílná detektivka podle scénářů Josefa Klímy Jsi mrtvej, tak nebreč! a dokument o manželovi Stovku má člověk jednou za život.

  • Legendární režisér natočil více než 50 filmů a napsal přes 80 scénářů. Je výborný spíkr, což dokázal i v komentáři ke svému dokumentu Moje Praha. Vydal dvě „jubilejní“ knihy: Otakar Vávra - 100 let a Paměti aneb Moje filmové 100letí.

  • Oba jsou gurmáni, slavný režisér miluje pravé uhnětené škubánky posypané mákem, cukrem a polité sádlem.

  • Své ženě velmi často vyznává lásku, ona na oplátku tvrdí: „Nikoho lepšího, než je Vávra, jsem nenašla.“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky