Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zemřel Václav Havel, prezident „pod pantoflem lásky“

Zdroj:

Novináři mají oproti ostatním lidem jedno obrovské štěstí: častěji potkávají zajímavé osoby. Nakonec se tím vlastně i živí. To jsme si v redakci uvědomili při vzpomínání na Václava Havla – osobně zřejmě nejpříjemnějšího politika, s jakým nám bylo dopřáno se občas setkat.

Mluvit s ním bylo vždy potěšením, ať už jsme s jeho názory souhlasili nebo ne. Což se o drtivé většině jiných politiků opravdu říct nedá…

  • První oficiální kontakt Květů a prezidenta Václava Havla, na který si vzpomínáme, byl někdy počátkem 90. let. Tehdy jsme otiskli fotografii z jeho návštěvy v Paříži: byl na ní spolu s hostiteli v luxusní restauraci (či kabaretu?). Vzápětí kvůli tomu Havla v parlamentu napadli Sládkovci, kteří se oháněli právě snímkem v „našich Květech“.

  • 2008, 22. května - Byla premiéra jeho divadelní hry Odcházení.

  • 2011, 11. července - Nezúčastnil se karlovarského filmového festivalu, kde měl uvést svůj film Odcházení.

  • 2011, 17. listopadu - Ze zdravotních důvodů absentoval na oslavách výročí listopadové revoluce. I v posledních týdnech života byl ale Václav Havel aktivní a velmi ho například zajímala dramatická situace kolem nedávných voleb v Rusku.

  • 2011, 10. prosince - Naposledy veřejně vystoupil. Týden před smrtí přijal v Praze dalajlámu a převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše.

  • 2011, 18. prosince - Zemřel ve spánku na své chalupě v Hrádečku u Trutnova v přítomnosti své ženy Dagmar. Podle Havlova osobního lékaře Tomáše Bouzka bylo příčinou smrti oběhové selhání jako následek všech zdravotních komplikací, které bývalého prezidenta provázely celý život.

Václav Havel byl nositelem 27 státních vyznamenání, 118 cen a medailí, převzal 46 doktorátů a několikrát byl navržen na Nobelovu cenu míru. Díky nadaci Forum 2000, u jejíhož zrodu stál, se v Praze každoročně setkávají světoví myslitelé a významné politické osobnosti z celého světa. Letos v září proběhl za jeho účasti již 15. ročník.

V osobě Václava Havla odešla mimořádná osobnost uctívaná a respektovaná v zahraničí víc než doma. Spolu s T. G. Masarykem byl zřejmě naší nejvýraznější politickou postavou. Stal se symbolem předlistopadové i polistopadové historie naší země i symbolem nenásilného vítězství nad totalitou.

Patří k nejznámějším Čechům a jeho jméno vrátilo naši republiku do světa. S jeho názory a postoji se identifikují tisíce disidentů v mnoha končinách a věří, že Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí rovněž v jejich zemích.

Prezidentovy ostatky byly v pondělí a úterý vystaveny v Praze v bývalém kostele sv. Anny, další dva dny ve Vladislavském sále Pražského hradu. Na mnoha místech republiky mohli lidé podepsat kondolenční listiny.

Státní pohřeb byl naplánován na dnešní den, 23. prosince. Tělo Václava Havla má spočinout v rodinné hrobce na Vinohradech, kde je pochována jeho první žena Olga.

Řekl Václav Havel

„Mě osobně dost překvapilo, jak velmi důležité jsou osobní vztahy mezi mezinárodními politiky. Když se politici, prezidenti nebo předsedové vlád skamarádí, když jsou spolu schopni mluvit přímo, bez tlumočníka, nebo když si třeba spolu zajdou i do hospody, má to překvapivě velký vliv na vztahy těch národů. Já jsem si myslel, že tak tomu bylo jen ve středověku, že když se nějaký princ zamiloval do princezny, nebyla válka, ale mír mezi dvěma národy. Ono to platí do jisté míry i dnes. Samozřejmě nadsazuji, ale osobní vztahy, přátelství, sympatie a antipatie hrají větší roli, než jsem možná očekával. (vzpomínky na politiku, květen 2010)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky