Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zemřel Tony Curtis

Zemřel Tony Curtis
Zemřel Tony Curtis
Zdroj: Profimedia.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (16)

Tony Curtis ovlivněn tragédií z dětství nevedl zrovna příkladný život. Přesto se vypracoval v jednoho z nejlepších herců. Kdo by neznal klasiku Někdo to rád horké?

Narodil se 3. června 1925 v Bronxu jako Bernard Schwartz. Byl nejstarším dítětem imigrantské a chudé rodiny, neměl ani základní vzdělání. Když mu bylo deset let, situace v rodině se stala natolik povážlivou, že se svým bratrem Juliem musel do sirotčince. To mladého Bernarda, později Tonyho, hodně ovlivnilo. Podle svých slov se díky této zkušenosti naučil spoléhat jen sám na sebe a milovat svobodu

Později si rodiče oba bratry vzali zpět. Protože šlo o židovskou rodinu, chystal se v roce 1938 Bernardův bar micva, obřad uvedení do dospělosti. Jeho bratr a věrný druh od dětství, Julius, však těsně před obřadem tragicky zahynul při dopravní nehodě. Další důvod, proč odvrhnout konvenční způsob života. Pár let na to se dal Bernard k mariňákům.

Tony Curtis: Jak šel život

Po třech letech služby, kdy za druhé světové války sloužil v Tokijském zálivu a prý byl svědkem kapitulace Japonců, se vrací bez jakéhokoliv plánu na další život do USA. Jeho žold měl i možnost využít určitou část jako poplatek na studia hereckého umění v New Yorku. A jak to už bývá, zasáhla náhoda.

Tony Curtis Tony Curtis Zdroj: Profimedia.cz

Při jedné z drobných jevištních rolí si ho všimla divadelní agentka Joyce Selznick, neteř filmového producenta Davida Selznicka. Tomu se mladík a jeho herecké umění zalíbilo natolik, že Bernardovi nabídl rovnou smlouvu na sedm let u studií Universal.

V roce 1948, ve svých 23 letech, tedy přijíždí do Hollywoodu a mění si jméno na Tony Curtis. Hned jeho první drobná (dvouminutová) role tanečníka ve filmu Criss Cross (1949) zaujala kritiky i diváky, takže o rok později získává větší roli ve filmu Sierra a vedle Jimmyho Stewarta si zahraje i ve westernu Winchester ’73.

Tony Curtis Tony Curtis Zdroj: Profimedia.cz

Někdo to rád horké

Od té doby natočil přes stovku filmů a každý divák asi bude mít v oblibě jiný. U nás asi nejslavnější je díky roli muzikanta v Někdo to rád horké (1959), proslavil se i rolí Antonia ve Spartakovi (1960). Při uvedení v Československé televizi byl u nás v 70. letech hodně populární i prostřednictvím kriminálně komediálního seriálu The Persuaders!, kde si společně s Rogerem Moorem zahráli soukromé detektivy.

V soukromém životě byl Curtis i malířem a jeho surrealistické obrazy byly vystaveny třeba v Metropolitním muzeu v New Yorku. Vydal i svou biografii – American Prince: A Memoir, v níž se přiznává ke své náklonnosti ke krásným ženám (včetně románků s Natalií Wood a Marilyn Monroe).

Tony Curtis Tony Curtis Zdroj: Profimedia.cz

Ostatně, byl pětkrát ženatý. S herečkou Janet Leigh, s níž měl dvě dcery – Jamie Lee se stala rovněž slavnou herečkou, Kelly ne až tak slavnou. S poslední manželkou, Jill Vandenberg, která je mladší o 42 let, se vzali v roce 1998 a manželství trvalo až do Curtisovy smrti. Celkem měl Tony Curtis šest dětí – dvě s první ženou, dvě s druhou ženou Christine Kaufmann a dvě se třetí, Leslie Allen. Syn Nicholas zemřel v roce 1994 na předávkování drogami.

Tony Curtis zemřel 29. 9. 2010 ve svém domě v Las Vegas na zástavu srdce. Bylo mu 85 let.  

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky