Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zemřel Steve Jobs. Muž, který ovlivnil náš život

Tajemství úspěchu Stevea Jobse
Tajemství úspěchu Stevea Jobse
Zdroj: Isifa.com

Pouhých šest týdnů poté, co se vzdal pozice ředitele firmy Apple, zemřel Steve Jobs v 56 letech na rakovinu slinivky. Patřil k nejispirativnějším lidem naší éry. A nic se nezmění na tom, že vliv jeho vizí a práce posune dál ještě příští generace.

Diskutujte: Dokážete si ještě představit svůj život bez počítače? Kolik u něj trávíte času a na co nejčastěji klikáte?

Zatímco jeho největší konkurent – zakladatel Microsoftu Bill Gates – je  počítačový maniak klasického typu, Steve Jobs působil ve světě počítačů tak trochu jako snílek. Nedostudovaný flákač, který odjel do Indie hledat sebe sama, studoval buddhismus a praktikoval vegetariánství. Zatím se neobjevil nikdo, kdo by mu byl byť jen vzdáleně podobný.

Také Bill Gates si to uvědomuje, jak je patrné z jeho reakce na zprávu o Jobsově smrti: "Zpráva o smrti Steva Jobse mě hluboce zasáhla. Melinda  já chceme vyjádřit upřímnou soustrast rodině, přátelům a všem, které Steve svou prací ovlivnil. Steve a já jsme se poprvé potkali před třiceti lety. Byli jsme kolegové, konkurenti i přátelé. Svět jen zřídka spatří někoho, kdo měl tak významný vliv jako Steve. Jeho vliv bude pociťovat ještě mnoho dalších generací. Pro ty šťastné z nás, kteří měli tu čest s ním pracovat, to byla obrovská pocta. Steve mi bude nesmírně chybět."

  • „Gates vidí osobní počítač jako způsob, jak přesunout každý dolar, libru, peso nebo frank do zadní kapsy svých kalhot. Zatímco Steve Jobs se na něj dívá jako na způsob, jak změnit svět,“ napsal Robert Cringely v knize Accidental Empires o historii Silicon Valley. I díky tomu se zrodily všechny jeho zázračně úspěšné produkty jako iPod, iPad nebo iPhone.  

Tajemství úspěchu Stevea Jobse Tajemství úspěchu Stevea Jobse Zdroj: Isifa.com

Jaké cesty tedy vedly k úspěchu Stevea Jobse?

Nekonvenční přístup ke vzdělání

Na vysoké škole strávil jako řádný student jeden jediný semestr. Odešel prý proto, že si uvědomil, že studium mu nepomáhá zodpovědět otázku, jak naložit se svým životem. Na škole zůstal i nadále, ale navštěvoval jenom přednášky, které ho skutečně zajímaly. Nedosáhl tak sice formálního titulu, ale dozvěděl se možná více než jeho spolužáci.

Umění proměnit neúspěch v příležitost

Třebaže Steve Jobs byl jedním ze zakladatelů společnosti Apple a byl u toho, když v roce 1984 uvedla na trh Macintosh, v roce 1985 musel po neúspěšném boji o budoucí směřování Applu společnost opustit. Pokládal to za svou největší životní prohru. Uvažoval dokonce, že úplně opustí Silicon Valley. Posléze ale pochopil, že jde o šanci věnovat se novým věcem. Během pětileté pauzy založil Pixar – budoucí superúspěšné studio animovaných filmů, počítačovou společnost NeXT a potkal svou budoucí ženu Laurene.

Tajemství úspěchu Stevea Jobse Tajemství úspěchu Stevea Jobse Zdroj: Isifa.com

Poučení z těžké nemoci: nepromarnit ani den

V roce 2004 Steve Jobs oznámil, že trpí vzácnou formou rakoviny slinivky břišní. Přestože jeho choroba byla léčitelná – a také úspěšně léčená – zdravotní potíže se stále vracely a nakonec nemoci podlehl. Ve slavném projevu, který Jobs pronesl v roce 2005 ke studentům Stanfordské univerzity, hovořil o tom, že právě vyrovnávání se s vlastní smrtelností je pro něj ohromným zdrojem duševních sil:

  •  „Všechna očekávání zvnějšku, pýcha, stud nebo strach z neúspěchu, to všechno tváří v tvář smrti bledne a zůstává jen to, co je doopravdy důležité.“ Smrtelnost je podle něj „nejlepším vynálezem v životě,“ protože nás nutí zvolit to nejlepší. „Váš čas je omezený, takže ho nemarněte tím, že budete žít život někoho jiného.“ 

Tajemství úspěchu Stevea Jobse Tajemství úspěchu Stevea Jobse Zdroj: Isifa.com

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU