Sean Connery byl bezesporu nejslavnějším Skotem všem dob. Herec byl důkazem toho, že i stárnout se dá s grácií a s obří dávkou sexappealu!

Connery za svou kariéru ztvárnil desítky rolí, nejvíce se ale zaryl divákům pod kůži jako James Bond, kterého hrál hned v šesti filmech: Dr. No (1962), Srdečné pozdravy z Ruska (1963), Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Žiješ jen dvakrát (1967) a Diamanty jsou věčné (1971).

Ačkoliv se právě díky Bondovi stal herec světovou celebritou, jemu nikdy k srdci nepřirostl. "James Bond vždycky přitahoval víc lidí než já. Ničil mi život. Pokoušel jsem se o to, ale s ním jsem se nemohl srovnávat. Dneska tu diváci vzdávají poctu mně, ne Bondovi. Alespoň doufám," řekl před lety Connery na premiéře jednoho z filmů, které natočil s Alfredem Hitchcockem.

Sean Connery poslední roky života hrál golf, věnoval se charitě a usiloval o důstojné Skotsko!

Z chudého Skota světovou celebritou, příběh Seana Conneryho všechny fascinoval

Svou kariéru ukončil Sean Connery sám předčasně před deseti lety. Tehdy avizoval pouze pracovní dovolenou, k hraní se už ale nevrátil. O to více ho však uchvátil golf!

Connery poslední roky života strávil převážně na golfovém hřišti, k tomuto sportu se dostal díky natáčení filmu Goldfinger. "Brzy jsem byl golfem jako posedlý. Viděl jsem v něm metaforu života. V podstatě hrajete sám se sebou. Pokud podvádíte, podvádíte sám sebe," tvrdil.

Na golfu mimo jiné poznal herec svou druhou manželku, se kterou byl čtyřicet let. Connery měl neuvěřitelně rozmanitý životní příběh, který dodnes šokuje veřejnost. Z chudého mlékaře ze Skotska se stala světová celebrita a cesta k úspěchu rozhodně nebyla jednoduchá. Herec si prošel i nepříjemnými zážitky, jednou se dokonce musel soudit o balík peněz, když nemohl nastoupit na plac ze zdravotních důvodů!

Za Skotsko jako správný rodák vždy bojoval

Před lety souhlasil Sean Connery, že vezme jednu menší roli ve filmu. Tvůrci měli v plánu na tehdy již slavné jméno herce nalákat sponzory a získat finance na realizaci snímku. Když vše bylo nachystané k natáčení, postihla Conneryho nepříjemná nemoc, kvůli které chtěl z projektu vystoupit. V roce pak 1989 čelil žalobě za porušení pravidel, rozhodl se zaplatit trojnásobek svého šestitýdenního honoráře, který byl 75.000 Liber!

V nové knize Hermiony Lee se odhaluje, že Tom Stoppard, který s Connerym tehdy spolupracoval se ho snažil přesvědčit, aby z filmu neodcházel, protože hrozilo, že financování projektu by se bez něj mohlo zhroutit. Diagnóza však zněla jasně, herci našli lékaři v krku nezhoubné polypy, kvůli kterým nesměl měsíc ani promluvit. Jenže, tvůrci už začali utrácet navýšený rozpočet, který získali díky Connerymu!

Nakonec musel ze své kapsy zaplatit herec v mimosoudní dohodě neuvěřitelných 300 tisíc dolarů jako odškodné, i roky po události ale tvrdil, že došlo ke křivdě a skutečně nemohl přes své zdravotní problémy hrát. Jak to ovšem tehdy bylo, o tom už se nejspíš bude jen spekulovat.

Sean Connery zemřel ve věku 90 let za zatím neobjasněných okolností. Naposledy se objevil ve snímku Liga Výjimečných v roce 2003-.