Kolegové z divadla a Ulice vzpomínají na předčasně zesnulého Láďu Duška

Ladislav Dušek
Ladislav Dušek
Zdroj: Profimedia

Ladislav Dušek byl známý především jako herec liberecké činohry. Široká veřejnost ho mohla znát také ze seriálu Ulice, kde si krátce zahrál. Hrát v ní měl i v budoucnu, ale už se tak nestane. V pátek podlehl závažné nemoci.

Smutnou zprávu dali světu vědět jeho kolegové z divadla F. X. Šaldy v Liberci. „V hlubokém zármutku oznamujeme, že nás včera po vážné nemoci navždy opustil náš kolega a přítel Ladislav Dušek,“ zveřejnilo divadlo na sociálních sítích.

Kromě divadla se objevoval pravidelně i ve filmech nebo seriálech. Lidé si ho nejvíce pamatují z Ulice.
„Odchod Ladislava Duška nás hodně zasáhl zvláště v této těžké době,“ řekla k náhlému úmrtí představitele Vojtova dědy producentka seriálu Jana Maršíková pro TN.cz.

Divadlo F. X. Šaldy smutní

„Počítali jsme s ním i do budoucna, protože to byl báječný kolega, který mezi nás ihned zapadl. V Ulici na něj nikdy nezapomeneme, i když byl součástí našeho týmu jen krátce,“ dodala smutně.

Dušek se za svůj život ztvárnil více než 200 divadelních rolí, a to zdaleka ne jen v Divadle F. X. Šaldy. Na prkna divadla se naposledy postavil 28. září jako arcibiskup z Canterbury v derniéře inscenace Králova řeč. Herecký svět přišel o opravdového velikána.

„Kdybychom měli v kostce představit hereckou charakteristiku Ladislava Duška, mohla by znít třeba takto: spontánní talent, originalita, poctivost a nerozpačitý tah k úspěchu inscenace. Těžko si porevoluční činohru divadla F. X. Šaldy bez něj vůbec představit,“ pěli na něj ódy kolegové.

„Láďa byl pro jakoukoli kravinu a dokazoval to i ve své práci. Nezapomenu, když v roli Maxima Gorkého přitáhl do divadla promítačku a na výstavě v prologu k „Čechovovi na Jaltě“ vydělával peníze na proletářskou revoluci promítáním Chaplinových grotesek,“ popisuje jeho veselou povahu na Facebooku divadla režisér Petr Palouš.

Mít Láďu Duška za přítele a kolegu je dar, prohlásila ředitelka divadla Jarmila Levko Pešlová

„Vidím, jak z něj v „Sexu noci svatojánské“ sršelo nadšení vynálezce a snílka, stejně jako z jeho magické koule, kterou pro něj sestrojil jeho kamarád Vojta Maté,“ pokračoval.

„Byl hravý jako štěně, což mu přišlo vhod zejména ve „Dvou kavalírech z Verony“, kde si moc pochvaloval spolupráci s francouzským buldočkem Anetkou. Bez váhání se pustil do improvizací pro inscenaci „Téma sport“, dvě hodiny se tvrdě zkoušelo," prozradil přípravy.

„A pak jsme pro inspiraci postavili kurt a hráli na scéně Malého divadla nohejbal,“ dodal Palouš, který na Duška dojemně zavzpomínal," dodal Palouš, který na Duška dojemně zavzpomínal. 

Ladislav Dušek

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky