Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nebyla připravená odejít: Zdenka Procházková si chtěla splnit ještě jedno přání

Zdenka Procházková
Zdenka Procházková
Zdroj: Profimedia
Zdenka Procházková

Nedávno zesnulá herečka Zdenka Procházková byla ikonou českého filmu i divadla. Herectví nemírně milovala, i když se mu na konci života věnovala jen okrajově. Ještě předtím, než naposledy vydechla, vyřkla jedno přání, které už bohužel zůstalo nesplněno. 

Legendární česká herečka Zdenka Procházková toužila dožít se alespoň sta let. Osud tomu chtěl ovšem jinak. I tak se ovšem vitální umělkyně dožila úctyhodných pětadevadesáti let a čilá zůstávala až do své smrti. Zemřela ve středu 25. srpna v motolské nemocnici. Příčinou úmrtí byl podle Blesku zápal plic. Až do poslední chvíle však herečka nepřestávala doufat, že se alespoň ještě jednou, naposledy, objeví před kamerou a uslyší režiséra křičet „Akce!”. 

Problémy se zdravím

Zdenka Procházková se v posledních letech svého života potýkala s vleklými zdravotními problémy. Přestože po psychické stránce u ní vše fungovalo, jak má, ta fyzická ji trápila. Začala ji totiž zlobit kyčel a lékaři herečce doporučovali operaci. Ta se ovšem, vzhledem ke svému věku, obávala narkózy, a proto zákrok odmítla. Její chůze se však neustále zhoršovala, a tak poslední měsíce trávila převážně na invalidním vozíku a bydlela v domově pro seniory. 

Její zdraví se však neustále zhoršovalo. Někdejší hvězda stříbrného plátna a divadelních prken často trpěla na záněty jícnu. Mimo domov pro senioru tak prožila mnoho dní i v nemocnici. Naposledy pak byla převezena do nemocnice kvůli zápalu plic, kterému nakonec 25. srpna podlehla. 

Chtěla ještě jednu roli

Herectví bylo pro Zdenku Procházkovou obrovskou vášní, a proto se chtěla ještě alespoň jednou postavit před kameru. Naposledy se před kamerou objevila v menší roli v roce 2019 ve snímku Poslední aristokratka. Od té doby ale žádná další nabídka nepřišla, i když by o jakoukoliv práci herečka nesmírně stála. 

„Splňte mi poslední přání a dejte mi roli! Třeba malinkou… Hlavně nějakou!” žádala filmaře herečka prostřednictvím Blesku. „Proboha, je mi tolik, kolik mi je. Proč toho nevyužijete? Sice nechodím, jsem na vozíčku, jinak jsem ale pohyblivá. A hlavně mi to stále perfektně myslí,” prohlašovala ještě s tím, že je jí trapné se takto nabízet, ale touží ještě pracovat. Poslednímu přání herečky však už nebylo nikdy vyhověno. I tak za sebou ovšem Zdenka Procházková zanechala mnoho úžasných rolí, díky kterým zůstane v paměti diváků navždy. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky