Svou náklonností k mužům se nikdy netajil. Mamince se svěřil už v patnácti letech. Celý život mu byla velkou oporou.

Trn v oku

Problém s orientací režiséra měl kdekdo. Například v devadesátých letech ho zkoušel vydírat i jeho blízký spolupracovník.

„Jeden člověk za mnou tehdy přišel, že prozradí do novin, že jsem gay,“ vzpomínal. „Vyhodil jsem ho, ať to klidně udělá. Rodina to věděla, neměl jsem s tím nikdy žádný problém,“ prozradil pro iDNES.

V těžkých chvílích měl oporu ve své mamince. Od samého začátku při něm stála. Bohužel toto pochopení nesdílel jeho tatínek.

„Táta se s tím nikdy nesmířil. Nedokázal pochopit, jak se mi můžou nelíbit ženský. Když jsem si domů přivedl někdy přítele, otec odcházel pryč,“ svěřil se. „Říkal, ať mu to domů netahám,“ dodal.

„Mému otci se vždy hodně líbily ženy a nemohl pochopit, že na tom nejsem stejně, že mně se zkrátka líbí muži. Vždycky když jsem třeba přijel domů s nějakou kamarádkou, pookřál a hned se s ní dal do řeči. Ale když jsem přijel s kamarádem, skoro se mnou nekomunikoval, ani s ním,“ rozpovídal se režisér o nelehkém soužití s tatínkem. 

„Zdeněk měl vždycky blíž k mamince. Táta byl takový tvrďák a hlavně se nějak nikdy nesmířil s tím, že jeden z jeho dvou synů je homosexuál. To prostě, jak se říká, nedával a Zdenda to s ním opravdu měl někdy těžké,“ řekla pro Sedmičku jedna z kamarádek režiséra.

Rodiče jako hvězdy filmu

Zdeněk Troška do svých filmů obsadil oba rodiče. Maminka Růžena si zahrála jen miniroličku maminky pana doktora Kroupy ve Slunce, seno a pár facek. Tatínek Václav Troška měl poněkud větší roli. Ztvárnil tátu Vency Konopníka. Zahrál si ve všech třech filmech trilogie Slunce, seno.

Na svou maminku nedal Troška dopustit. „Je inteligentní, hodná, vstřícná a moudrá, taková žena do nepohody. Třeba když jsem s Petrem Markovem napsal Slunce, seno, jahody, tak jsem jí dal tehdy přečíst scénář. Maminka to dočetla, položila brýle na stůl a říká: ‚No, taky jsi tam o nás všechno psát nemusel,“ vzpomínal.

Trápení s partnery

I přes všechny trable, které mu jeho orientace přinesla, je sám se sebou srovnaný. „Beru to jako dar. V mé duši chlapa je i část ženy.“

S muži si ovšem zažil pořádné trápení. Všechny vztahy údajně skončily ze strany jeho partnerů.

„U mě je na prvním místě práce a s tím se někteří nemohli smířit. Žárlili na ni, neměl jsem na ně prostě čas. No a o ty, kterým to nevadilo, se nakonec postaraly kamarádky. Dva nebo tři partnery mi takhle svedly a pak je nechaly být. Ale já jsem se do vztahu nikdy nevracel,“ řekl otevřeně v rozhovoru pro Blesk. Zároveň si je dobře vědom toho, že soukromý život kvůli práci upozaďoval.

Související články