Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zdeněk Troška odkryl tajemství Slunce, seno, která neměla být nikdy odhalena

Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
Zdroj: Šíp
Zdeněk Troška

Triologie Slunce seno se vepsala do dějin české kinematografie. Natáčení ale nebylo bez komplikací a občas viselo na vlásku. Je ještě něco, co režisér Zdeněk Troška neprozradil? Ano!

Kolize na silnici

Celý štáb společně s herci jel na natáčecí den k jezu ke starému mlýnu. Bohužel se mu do cesty připletl nákladní automobil a došlo ke srážce. I když vypadala nehoda děsivě, nikdo nebyl zraněn. Jen maskérky měly spoustu práce, protože musely zakrýt stopy po modřinách a škrábancích od rozbitého skla.

Rána o beton

Při nešťastném pádu Jarky Hanušové při natáčení v Itálii všem přítomným zatrnulo hrůzou. Uklouzla a ozval se zvuk praskajícího kokosového ořechu. Vstala a jakoby nic prohodila: "Pozor, nějak to tu klouže!" Na naléhání odvozu do nemocnice a prohlídku nereagovala a hrála dál.

Káže vodu

Farář Otík byl výraznou postavou všech tří dílů. Kázal vodu a sám pil víno. Nebo spíš všechno, co mělo říz. Mnohokrát se stalo, že si přihnul víc, než by se při práci slušelo. Přidělával tak celému štábu a svým kolegům spoustu práce.

Farář Otík nosil po kapsách placatky plné alkoholu.

Pomocná ruká hasičská

S dobrou myšlenkou se scénář píše sám, realizace je jiná. Zatímco Valerie Kaplanová vylezla na půdu domu Škopkových cobydup, pro Helenu Růžičkovou to byl problém. Žebřík pod její váhou výstražně zapraskal. A tak se museli povolat hasiči, kteří nakonec herečce pomohli tam i zpátky. A ona se s nimi jako poděkování opila.

Důvod?

Otázkou zůstává, proč je Troškova triologie stále tak oblíbená. Je to prosté. Každý si ve filmu našel to své, viděl své příbuzné nebo sousedy. Je to o obyčejných lidech. Každý zná někoho hamižného, pomlouvačného, nevěrného, alkoholika, obejdu nebo honoraci. Od natáčení prvního dílu uběhlo 35 let a do Hoštic proudí davy lidí, aby se prošly vesnicí, kde se sešla svérázná parta.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky