Na televizních obrazovkách se Zbyněk Merunka objevil poprvé před třiceti lety. Ještě než se stal jednou z hlavních tváří oblíbené televize, pracoval dvacet let v rozhlase. Novinářské zkušenosti nasbíral v zahraniční redakci. Na starosti měl Afriku a Blízký východ.

Milovaná kolegyně

Moderátorskou dvojici tvořil s Evou Jurinovou. Zprávy společně moderovali pět let. Poslední vysílání oblíbené dvojice proběhlo v roce 1999. Na rozdíl od některých bývalých kolegů, kteří na návrat do televize ani nepomýšlí, Merunka by si moderování dovedl ještě představit. „Dokonce by se mi i chtělo, ale tak jednou týdně. Už jsem zlenivěl,“ prozradil s humorem pro AHA!.

„Evička chodila z maskérny pět minut před začátkem. Já jsem nám zprávy rozdělil, protože jsem věděl, že když tam bylo mrtvé dítě, zvířátko, nebo něco, co ona nesnese, tak že si to beru já,“ odhalil, jak fungovala jejich spolupráce.

Eva Jurinová zemřela v roce 2021. Její úmrtí nesl těžce. "Byl to velký šok. Byli jsme pořád občas v kontaktu, telefonovali jsme si zhruba jednou za čtvrt roku, ale já jsem netušil, že má nějaký závažný problém. To byla fakt velká rána pro mě. Dá se říci, že Eva byla taková moje druhá manželka. Moderovali jsme spolu i různé akce a plesy. Bylo to fakt strašné, když jsem se to dozvěděl. Byla to moje Evička," přiznal emotivně.

Železný jako pilíř televize

Merunka také velmi rád vzpomíná na tehdejšího ředitele televize. „Vladimír Železný byl ředitel lidumil. V půl druhé odpoledne jsme měli půlhodinku poradu. Potom jsme s Evou na střídačku odmoderovali odpolední zprávy, no a gró všeho byly večerní zprávy a v půl deváté jsem jel domů,“ prozrazuje, jak tehdy fungovalo jeho působení na Nově.

„Několik měsíců vždycky po Televizních novinách tam byl a byl kritický a skoro nechválil. Já bych řekl skoro vůbec. Naopak říkal, jak by to mělo být. Byl neuvěřitelný odborník na zpravodajství, on tedy rozuměl všemu v televizi,“ nešetřil chválou Železného v rozhovoru pro ČT24.

Z televize odešel právě v moment, kdy Novu čekalo velké stěhování. Bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný se ve zlém rozešel s investorem CME a přesunul televizi z Vladislavovy ulice na Barrandov. Merunka nejprve po vzoru své kolegyně Jurinové přesun do nové Novy odmítl. Později své rozhodnutí zkoušel ještě změnit. „Přiznám se, že jsem pak ještě zkoušel, jestli bych nemohl přejít na Barrandov. Ředitelka programu mi řekla, že už to nejde,“ objasnil.

Své televizní působení na hřebík úplně nepověsil. Přesunul se na TV Prima, kde mimo jiné moderoval pořad Mňam aneb Prima vařečka.

Legendární éra

Televize Nova za svých třicet let působení nabídla divákům hned několik výrazných tváří. Merunka se ovšem může pyšnit titulem prvenství. Právě on byl prvním, kdo moderoval Televizní noviny.

"Vzpomínám hlavně na ten 4. únor 1994, kdy Nova začala Televizními novinami. Byl to neuvěřitelný stres, vysílalo se z Měšťanské besedy a nebylo to ještě ani dodělané, běhali tam zedníci a řemeslníci. Naše večerní zprávy sledovalo nakonec 3,5 milionu diváků, což je nepředstavitelné. Bylo to pole neorané a bylo to skvělé," vrátil se ve vzpomínkách pro Extra k zásadní chvíli historie TV Nova.

"Na ta léta vzpomínám velice rád a bylo to skvělé. Byly to moje nejšťastnější roky, protože pak jsem dělal kdeco i v různých dalších televizích, ale nikdy to už nebyla taková ta euforie a ten správný šrumec. Každý večer jsem se těšil, až to zase pojede," dodal. Chybělo málo a moderátorem hlavním zpráv byl někdo jiný. Merunka se totiž původně hlásil na konkurz do zahraniční redakce. „Pane Merunka, my vás vidíme ve večerních zprávách jako moderátora,“ prozradil slova jednoho z tehdejších manažerů. Na rozmyšlení nabídky si vzal deset dní.

Rodinný život

V současné době těší bývalou hvězdu zpravodajství především jeho rodina. "My máme tři vnoučátka, takže ta mi dělají radost. Jsou moc fajn. Jedna je ve druhé třídě, další ve čtvrté a té nejmladší jsou teprve tři roky. Potom ještě pejsek a nějaké aktivity samozřejmě pořád dělám, ale už to není takový ten fofr," prozradil třiasedmdesátiletý Merunka. Po konci televizní éry otevřel s manželkou Sašou tři cukrárny. Dvě v Mníšku pod Brdy, kde žije, a třetí v Berouně. „Byla to děsná fuška. Já většinou zavážel, manželka byla ve výrobě. To moderování na Nově bylo proti tomu procházka růžovou zahradou,“ dodal.

Související články