Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zázrak jménem Meryl Streep

Je držitelkou světového rekordu: ve čtvrtek byla už popatnácté nominována na Oscara, tentokrát za film Pochyby. Meryl Streep (59) to ale nestačí. Těsně před důchodem se stala jednou z nejvýdělečnějších filmových hvězd!

Téměř šedesátiletá herečka, která nikdy neaspirovala na titul sexbomby, by teoreticky měla být vděčná, když jí filmový průmysl tu a tam ještě předhodí nějakou tu předžvýkanou roličku excentrické důchodkyně nebo moudré babičky hlavní hrdinky. Meryl Streep si ovšem právě toto období života vybrala k tomu, aby začala dobývat filmové mety tak jako nikdy předtím. Ano, vždycky bývala nejuznávanější herečkou své generace, možná jedinou ženou, která stála bok po boku takových velikánů, jako Dustin Hoffman či Jack Nicholson. Ale nyní – ve věku, kdy drtivá většina jejích kolegyň už dávno plesniví v důchodu – je také jednou z nejvýdělečnějších ženských hvězd! Její filmy Ďábel nosí Pradu a Mamma Mia! se staly dokonalými komerčními taháky a Meryl Streep se tak nyní může směle měřit s Julií Roberts nebo Angelinou Jolie.

Sama Meryl Streep ovšem tvrdí, že ji nenadálý úspěch jejích filmů nijak nepřekvapuje. Filmy Ďábel nosí Pradu a Mamma Mia! totiž dokázaly oslovit velkou část publika, která v Hollywoodu doposud zůstávala poněkud stranou zájmu producentů a velkých filmových studií: ženy. Ano, ženy. Zatímco mužskou a chlapeckou část publika Hollywood rozmazluje akčními velkofilmy a komiksovými adaptacemi za stamiliony dolarů, typicky ženské filmy vždycky bývaly producentům poněkud podezřelé. Zejména když hlavními hrdinkami byly ženy jistého věku. „Producenti fakt neradi obsazují herečky, které jim připomínají jejich první manželky,“ konstatuje sarkasticky Meryl Streep.

Oscarová rekordmanka

Meryl Streep drží světový rekord, pokud jde o počet oscarových nominací za nejlepší herecký výkon: letos byla nominována už popatnácté, přičemž dvakrát si odnesla zlatou sošku. „Prohrála jsem víckrát než kdokoliv jiný, to je mi fakt pěkný rekord,“ konstatuje a přiznává, že zápolení o Oscary jí ani popatnácté není lhostejné. „Jsou to nervy,“ směje se, „poprvé stejně jako podesáté. Je to jako s dětmi. Rodila jsem čtyřikrát, a pokaždé to bylo stejně napínavé. Možná jste časem trochu zkušenější, ale stejně nevíte, jak to nakonec dopadne.“ Letos získala nominaci za drama Pochyby, v němž si zahrála roli jeptišky. Její hrdinka, ředitelka klášterní školy, podezírá populárního kněze, že sexuálně zneužívá jednu z jejích žákyň. Za svou bohatou sbírku oscarových nominací vděčí Meryl Streep bezpochyby i faktu, že nikdy ve své kariéře nehrála krásky v nesnázích, vzdychající po boku akčních hrdinů. Ačkoliv, jednou se o to prý pokoušela. Přišla totiž na konkurs na hlavní ženskou roli v remaku King Konga. Když ji producent Dino DeLaurentiis uviděl, obrátil se ke svému synovi a řekl mu italsky: „Cos mi to poslal za prase? Jak může být ženská takhle šeredná!“ Meryl Streep, která italštinu plynně ovládá, k němu přistoupila a italsky odsekla: „Je mi velice líto, že jsem vás zklamala!“

V pozdějších letech pak vždycky rezolutně odmítala hrát hollywoodskou hru na dokonalou krásu: „Rozhodně by mě nenapadlo předvádět módu v časopisech jako modelka,“ rozčiluje se. „Proto jsem nestudovala na herecké škole, kde jsem si zahrála devadesátiletou bábu i dvěstěkilovou obryni.“

Zázračná i v soukromí

Z hollywoodských norem se Meryl Streep vymyká ještě v jednom důležitém směru: jako jedna z mála úspěšných hereček žije totiž ve stabilním, už třicetiletém manželství se sochařem Donem Gummerem. Seznámili se za tragických okolností: předchozí přítel Meryl totiž zemřel na rakovinu kostí a po jeho smrti musela opustit pronajatý byt, ve kterém ho během jeho posledních týdnů ošetřovala. Její bratr jí půjčil byt svého kamaráda, který mezitím cestoval po Evropě. A když se kamarád z cest vrátil, požádal Meryl, aby se už nikam nestěhovala. A od té doby jsou s Donem spolu… „Je to zázrak,“ připouští Meryl Streep. „Skoro stejný zázrak, jako když šedesátiletá herečka sežene roli,“ usmívá se.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky