Vznikal několik let a nyní se konečně dostává na plátna kin. Příběh nesmírně nadaného atleta Emila Zátopka fascinuje mnohé, a proto bylo jen otázkou času, kdy vznikne film mapující nejdůležitější období jeho života. Hlavní roli samotného Emila Zátopka ztvárnil herec Václav Neužil, Zatopkovu manželku Danu Martha Issová.

Na snímku se podílela i sama Zátopková

Úspěšný atlet Emil Zátopek odešel na věčnost již v roce 2000, jeho manželka Dana se s ním pak znovu setkala na začátku roku 2020. Příprav snímku se tedy stačila zúčastnit. Tvůrcům dávala nejrůznější podněty a zároveň jim dopomáhala k tomu, aby snímek co nejvíce odpovídal realitě. Martha Issová, která ji ve filmu ztvárnila, se s ní proto často setkávala. Jak ale právě Issová prozradila, Dana Zátopková ze začátku nebyla s výběrem Václava Neužila pro roli jejího manžela Emila vůbec spokojená.

„Ona pořád opakovala, asi desetkrát: ‚Víš, to není nic proti tobě, ale to nebude dobré. To nemůže takový čičmunda hrát Emila. On má úplně jiná lýtka, to nemůže skončit dobře,” vyprávěla se smíchem na tiskové konferenci k filmu v Karlových Varech Martha Issová.

Lýtka hrála velkou roli

Nakonec ale byla Dana Zátopková přece jen spokojená. Martha Issová za ní pravidelně chodila a ukazovala jí nejrůznější fotografie z natáčení, a dokonce i některé z natočených záběrů. „Skončilo to tím, že když Dana viděla můj tréninkový hod a záběry z natáčení té Emilovy vítězné pětky v Helsinkách, tak řekla: ‚No, to už se nechá!’,” dodala ještě její představitelka.

Václav Neužil si kvůli roli Zátopka sáhl skutečně na dno a každý den běhal několik kilometrů. O tom, že paní Zátopková nebyla spokojená s jeho lýtky, věděl, nakonec mu ale spadl kámen ze srdce. „Ta lýtka tam pořád visela někde ve vzduchu. Já jsem to moc neřešil. Když jsem jednou běžel, byl tam takový chlápek v trenkách, byl vysekaný jak socha. Byl tam na hrazdě a makal,” začínal Neužil vyprávění o tom, jak si vysloužil pochvalu od zcela neznámého sportovce. „A já když jsem ho míjel, tak on na mě zařval: ‚Skvělá lýtka!”. A já jsem si v tu chvíli říkal, že přestávám být čičmundou,” řekl v závěru tiskové konference Václav Neužil.

Snímek Zátopek vstupuje do kin: