Žaneta ve známých snímcích zářila už jako malá holčička. Populární filmy s ní v hlavní roli zná už několik generací diváků.

Talentované dítě

K herectví ji přivedl její otec. Ten s aktivní dcerou vyrazil na casting na roli v pohádce Kočičí princ. A hned první konkurz Žaneta vyhrála. Jako pětiletá tak poprvé stála před kamerou. Od té doby neměla nouzi o další nabídky.

Nejvýraznější role přišla v roce 1980. Lucie ze seriálu Lucie, postrach ulice jí vynesla neuvěřitelnou popularitu.

Seriál byl ovšem určen primárně pro německý trh, a tak jej mnozí diváci v tehdejším Československu ani nezaznamenali. V roce 1983 se po úspěšné seriálové předloze začal natáčet film. Toho už se dočkali i diváci v Československé republice. Chvíli na to se začalo natáčet pokračování s názvem …a zase ta Lucie!

Další výraznou rolí pro Žanetu byla teenagerka Eva ve filmech Chobotnice z II. patra a Veselé Vánoce přejí chobotnice.

Diváci ji milovali i jako Věrku ze seriálu Vlak dětství a naděje, kde si zahrála po boku legendy české kinematografie Heleny Růžičkové. V roce 1988 se objevila v dalším úspěšném snímku Pan Tau. To byl ovšem její poslední filmový počin. Během své desetileté kariéry stihla natočit 33 snímků.

Konec kariéry

Žanetin úprk z televizních obrazovek byl velmi rychlý a nečekaný. Za jejím rozhodnutím stál nejspíše fakt, že ji nepřijali na Státní konzervatoř, na kterou se hlásila po základní škole.

„Hraní pro mě není o potřebě se zviditelnit, ale spíše ventilovat. Kdyby mě tehdy vzali na konzervatoř, vypadal by můj život úplně jinak,“ svěřila se v pořadu 13. komnata bývalá dětská hvězda.

„Nemůžu se na své staré filmy dívat. Když to moje dcera ještě jako malá viděla, nedokázala pochopit, že vidí maminku v televizi a zároveň doma v pokoji,“ prozradila.

Návrat k natáčení

Po krutém odmítnutí se rozhodla pro studium ekonomické školy. Láska k filmu se po letech do jejího života vrátila. Žaneta se začala objevovat na filmovém place znovu. Tentokrát ovšem za kamerou. Stala se z ní asistentka režie. Pracovala například na oblíbeném seriálu Ulice.

Čas od času si připomněla staré časy a objevila se i před kamerou, kde vzala menší epizodní role. Diváci ji mohli vidět v Rodinných poutech anebo seriálu Ohnivé kuře. „Ten adrenalin a radost z natáčení se totiž nedá zapomenout ani po letech,“ neskrývala nadšení z alespoň malého návratu před kamery.

V dospělosti si Žaneta prošla opravdovým peklem. Díky exmanželovi skončila v dluzích a čelila exekuci. Má dceru Michaelu a syna Radka. Bývalé dětské hvězdě je nyní jednapadesát let a pracuje jako asistentka režie a pomocná režisérka.

Související články