Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Komedie Ať žijí duchové: Natáčení bylo děsivé a plné vulgarit!

Natáčení Ať žijí duchové pro něj bylo přímo očistec.
Natáčení Ať žijí duchové pro něj bylo přímo očistec.
Zdroj: Archiv
Prohlédněte si všechny fotografie (15)

Z filmu Ať žijí duchové se stal doslova kult a dodnes ho milují lidé napříč generacemi. Excelují v něm známí herci v čele s Jiřím Sovákem, který si rolí rytíře Brtníka z Brtníku vysloužil obdiv a uznání. Jenže málokdo tuší, co se odehrávalo během natáčení. Jaké rozbroje tam právě geniální herec rozpoutával!

Zapamatovatelné písničky, které znají snad všechny generace, humor, který mají všichni rádi, a neustálé reprízy v televizi – to všechno vystihuje komedii „Ať žijí duchové“, film si i dnes po tolika letech nachází diváckou oblíbenost i s přibývajícími roky. Málokdo ale ví, že natáčení nebylo veselé tak, jako samotný film. I když to ve scénách nebylo poznat, největší dusno měl mezi natáčením dělat právě oblíbený Jiří Sovák. Ten se prý choval jako příšerný morous, kterému se nic nelíbí. Ale nejvíc ho štvaly děti!

Na place se doslova strhla válka mezi geniálním umělcem a malými herci. Ty už nemohly vystát, jak se k nim Sovák chová. Před kamerou se Sovák dost přetvařoval a nikdo nedokázal pochopit, že se před kamerou dokázal tak přemáhat, ale ve skutečnosti děti nesnášel. Sám herec prý tím, že kolem něj byly malé děti, doslova trpěl. Nechtěl to dávat najevo, ale čím déle natáčení trvalo, tím více byl napružený a často i vypěnil. Neměl pro své dětské kolegy pochopení, neustále je napomínal a nadával na ně. Ačkoli Česko ho miluje jako geniálního komika, v soukromí byl spíše morous a děti mu nikdy k srdci nepřirostly. 

„Pan Sovák dětské herce moc nemusel. Pro něj jsme byli haranti, parchanti uřvaný, ksindlové sprostý. To jsme si od něj všechno vyslechli,“ uvedl herec Jiří Procházka, který si ve filmu zahrál postavu Dlouhého Janka. Ten, co se zamiluje do Leontýnky, filmové dcery Jiřího Sováka. Jenže děti si od známého herce nenechaly nic líbit a pěkně se mu pomstily. „Pár zlomyslností jsme mu udělali. Pan Sovák kouřil fajfky. Byl takový puntičkář, že si každou čistil speciálním štětečkem,“ rozpovídal se Procházka. „My jsme se mu chtěli za to, jak nás peskuje, trochu pomstít, a tak jsme mu štětečky schovali. Dva dny se kvůli tomu netočilo, protože prohlásil, že nebude hrát, dokud se to nenajde. A k tomu dodal: Snad ještě nejsem takový sklerotik, abych si zapomněl, ku*va, to čistění. Servítky si nebral.“

Herec prostě dokázal, že jeho pověst nevyzpytatelného morouse ho předchází. Jiří Procházka nebyl první ani poslední, kdo o Jiřím Sovákovi tvrdil, že byl hodně náladový a neměl moc rád lidi, zvláště děti, které mu pily krev. Naštěstí se ale film nakonec natočil i po všech peripetiích spojených s nenávistí k malým stvořením. Dětští herci z toho naštěstí neměli žádné trauma, ale po čase se tomu dokázali i zasmát. Na Jiřího Sováka jeho malí kolegové nakonec přeci jen vzpomínají v dobrém a nemají mu jeho chování za zlé.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU