V České republice snad neexistuje člověk, který by alespoň jednou v životě neviděl pohádku Tři oříšky pro Popelku. Libušku Šafránkovou jako krásku v dokonalých šatech milují všechny holčičky a střelecké dovednosti princi zase závidí všichni kluci. Jde prostě o legendu, kterou si v televizi každoročně zapnou všechny generace.

Děj této krásné pohádky jistě znáte zpaměti, proto se raději pojďme podívat na zajímavosti, které jste nejspíš o pohádce z roku 1973 neslyšeli.

Možná se budete divit, ale Popelku vůbec neměla hrát Libuška Šafránková, ale neméně krásná Jana Preissová. Ta byla první volbou Václava Vorlíčka. Byla však bohužel ve vysokém stádiu těhotenství, tak začal režisér hledat jinde. Vzpomněl si na krásnou dívku, která hrála Barunku v Babičce a rozhodl se ji oslovit. Nakonec rozhodlo, že uměla skvěle jezdit na koni, což bylo pro pohádku třeba. Z devatenáctileté začínající herečky se tak během noci stala hvězda.

Popelka se měla natáčet na sněhu, který však tu zimu nebyl

Vize Popelky byla, že se bude natáčet v zimě, kdy bude sníh. Sníh však ten rok jako na potvoru nebyl a bylo tedy nutné s tím něco dělat. Do okolí německého Moritzburgu se tak nechal přivézt sníh umělý. Byl z rozemletých rybích kostí a neuvěřitelně zapáchal.

V poslední scéně filmu, která se odehrává na panském dvoře, lidé nadšené volají: „Ať žije Popelka a bude svatba, hurá!“ Jediný Menšík sedí a nepřítomně kouká kamsi za kameru. Den předtím se totiž opil s kolegou Vítězslavem Jandákem a bylo mu pekelně zle.

Pavel Trávníček, kterému tenkrát bylo třiadvacet, se režisérovi líbil především typově. Připomínal mu totiž miláčka ženských srdcí Alaina Delona. Proto tehdy roli dostal i v obrovské konkurenci. Kamenem úrazu byl však jeho hlas. Vorlíček si nemohl zvyknout na jeho moravský přízvuk, tak ho raději nechal předabovat Petrem Svojtkou.

Filmaři museli pro natáčení sehnat tři koně

Zajímavostí také je, že Jurášek nebyl jen jeden. Filmaři museli pro natáčení sehnat hned koně tři. V tom roce totiž řádila epidemie slintavky a kulhavky a zvířata tak nesměla přes hranice. Dva Juráškové tak byli v Čechách a jeden v Německu.

Bohužel ale herečce začala postupem času pohádka vadit a spojování s Popelkou se vyhýbala. Líto to bylo hlavně režisérovi Vorlíčkovi, který se o tom před lety vyjádřil pro Aha!

„Je mi trochu líto, že Libuška je vůči pohádce odtažitá, nevím, proč je taková. Snad jí vadí, že je spojována s jednou jedinou rolí, ale to už je úděl herců.“

Popelku ale milují diváci po celém světě. Nejen, že i v sousedním Německu ji berou jako jejich, ale každoročně ji sledují také diváci v Norsku, Rakousku, ale i ve Španělsku. Objevila se však i ve vysílání ve Spojených arabských emirátech nebo na Filipínách.