Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vzpomínka na Věru Čáslavskou, ženu, jež dokázala mnohé a inspirovala davy

Zdroj: Profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (18)

Věra Čáslavská byla československá sportovní gymnastka, trenérka a významná sportovní funkcionářka. Sedmkrát vyhrála na olympiádě, čtyřikrát mistrovství světa, jedenáctkrát mistrovství Evropy a čtyřikrát titul Sportovkyně roku Československa. Po sametové revoluci byla šest let předsedkyní Československého olympijského výboru a v letech 1995–2001 také členkou Mezinárodního olympijského výboru. Stále to ale není vše. Věra Čáslavská bojovala za své hodnoty, které měla pevně stanovené a dávala je najevo. Velice se angažovala i v otázce politiky a nebála se říkat nahlas to, co si myslela. 

Věra Čáslavská se narodila 3. května 1942, od dětství se věnovala krasobruslení a baletu. V roce 1957, v necelých 15 letech, se setkala s Evou Bosákovou a začala pod jejím vedením trénovat gymnastiku. Už v tomtéž roce vyhrála gymnastické mistrovství republiky dorostenek i juniorek. Olympijskou kariéru začala v osmnácti letech v roce 1960 v Římě, kde získala stříbrnou medaili coby družstvo. Její vlastní umístění bylo tehdy na příčce osmé ve víceboji a šesté na kladině. To se ale rychle změnilo a už o čtyři roky později si z Tokya vezla tři vlastní zlaté medaile za přeskok, kladinu a víceboj. Úspěch opakovala s ještě větší razancí v roce 1968 v Mexiku, kdy vyhrála bradla, víceboj, přeskok a prostná. 

Právě olympiáda 1968 v Mexiku byla pro Věru zásadní a to hned z několika důvodů. Během her se provdala za českého reprezentanta v běhu Josefa Odložila. Důležitější však byla až pozdějí událost. Když stanula na stupni vítězů po boku sovětské závodnice, během slavnostního ceremoniálu předání medailí, gesty protestovala proti okupaci Československa. Během slavnostního hraní sovětské hymny, otočila hlavu od soupeřky směrem do země. V témže roce byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa. Tím ale její sportovní kariéra skončila. Kvůli tomuto gestu a také politickým názorům svého manžela upadla v nemilost systému a nesměla vykonávat ani trenérskou činnost. 

Po ukončení sportovní kariéry, se ale zapojila do politického života a podepsala petici Dva tisíce slov. V roce 1971 byla vyloučena z řad členů ČSTV. Později jí bylo dovoleno vykonávat trenérskou činnost alespoň v Mexiku. Po sametové revoluci se jí začalo dařit ve společenské sféře. Dostala nabídky na místo primátorky hlavního města nebo velvyslankyně v Japonsku, ale přijala až místo poradkyně prezidenta Václava Havla. Stala se také předsedkyní Československého a poté Českého olympijského výboru. O jejích úspěších i pádech bylo napsáno několik knih a v roce 2012 vyšel dokumentární film Věra 68. 

Manželství s Odložilem bylo krátké a nedopadlo moc dobře. Vzešly z něj dvě děti Radka a Martin. Syn měl s otcem velké problémy, které vyústili až ve fyzickou potyču, v jejímž důsledku v srpnu 1993 Věřin bývalý manžel Josef Odložil zemřel. Čáslavská měla syna ve své výlučné výchově a podle informací ze soudních spisů jej vedla k nerespektování otce. Syn byl odsouzen k trestu odnětí svobody na čtyři roky. V roce 1997 ho osvobodil milostí Václav Havel. Čáslavská ale o milost nežádala. Noviny to tehdy popsaly tak, že milost dostala především ona. 

Ačkoli po uvěznění syna se stáhla do ústraní, vždy byla symbolem odvahy a toho, že i vlastní kariéra stojí za to, aby člověk dával najevo své ideály. S depresemi, kvůli synovi, se léčila v Bohnicích a k nim se přidala i závislost na prášcích na spaní. Později se o depresi vyjádřila jako o strašné věci, kvůli které ztratila patnáct let života. V roce 2007 se začala Čáslavská s ohromným elánem vracet mezi lidi, začala pomáhat českým sportovcům a sršela energií. Zajímavostí je, že na její počest byla pojmenována planetka Čáslavská. K příležitosti Věřiných 70. narozenin v roce 2012 byla vytvořena poštovní známka s její podobiznou. 

Bohužel v roce 2015 jí byla diagnostikována rakovina slinivky, která se v průběhu roku 2016 značně zhoršila. Na konci srpna 2016 byla hospitalizována v IKEMu, kde před desátou hodinou večerní zemřela. Rozloučení proběhlo pouze v kruhu rodiném, ale 12. 9. 2016 se v Národím divadle konala pietní akce, kde na Věru zavzpomínali čeští sportovci. Pořadem provázel Marek Eben.

Věra Čáslavská je i dnes symbolem svobody slova a odvahy. Krátce před smrtí napsala veřejný vzkaz pro českou veřejnost, v němž apelovala na solidaritu a pomoc pro uprchlíky, kteří utíkají před válkou ve své zemi. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky