Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Výstřední chlápek Bill Nighy

Zdroj:

Zažíval jeden neúspěch za druhým, tak pil první ligu a fetoval. Bill Nighy (62) se naštěstí vzpamatoval natolik včas, aby si mohl užít pozdní slávu.

Vyžilosti bývalého alkoholika a narkomana s gustem využívají režiséři filmů všech myslitelných žánrů i rozpočtů a herec dohání léta, kdy se nemohl chytit, klidně v pěti filmech ročně.

V českých kinech právě září v novince Báječný hotel Marigold o skupině nepříliš bohatých britských důchodců, kteří uvěří lákavé nabídce luxusu v Indii za málo peněz. Jenomže skutečnost se od vymazlených prospektů značně liší. Bill hraje podpantofláka Douglase, jenž úspory na penzi půjčil dceři na rozjezd podnikání. Prodělečného.

Hrál čurdy, které ani nebyly zmíněny v titulcích, nebo ve snímcích, co totálně propadly. Velké role na jevišti frustracím nezabránily, takže Bill Nighy prožil 80. léta v alkoholovo-drogovém oparu. Odvykací kůru absolvoval v roce 1992.

„Od té doby jsem střízlivějící alkoholik,“ tvrdí o sobě. Poslední cigaretu zahodil o 11 let později, začal praktikovat jógu a jako jediné dvě závislosti přiznává colu a rock. A právě rolí vyžilého rockera konečně prorazil: ve 49 letech v komedii Still Crazy – Pořád naplno.

Británie žasla, jaký talent má. A svět byl podobně překvapený o pět let později: kdo je ten chlapík, který převálcoval britskou hereckou smetánku v hitu Láska nebeská? Jeho hláška „Děti, nekupujte drogy! Staňte se rockery a budou vám je cpát zadarmo!“ zlidověla a písnička Christmas is All Around, kterou pro film nazpíval, bodovala v hitparádách.

Vampýr i pirát

Užil si natáčení v zombie parodii Soumrak mrtvých, ve vampýrském Underwood: Evolution, ve sci-fi Stopařův průvodce po galaxii, válečné Valkýře a jako největší záporák ve druhých a třetích Pirátech z Karibiku (pokud snad hned nevíte - je to ten s vizáží chobotnice).

Smůla se vrátila, když režisér filmové trilogie Pán prstenů Peter Jackson používal jako předlohu pro herce, kteří nečetli knížky, rozhlasovou adaptaci, v níž Bill účinkoval, ovšem jeho k filmu nepřizval.

„Děti hrající fotbal u mého domu vědí, že jsem herec, ale litují mě, protože v životě neviděly nic, v čem jsem hrál,“ posteskl si tehdy. To už neplatí: v sedmém pokračování Harryho Pottera totiž ztvárnil ministra kouzel a ozdobil i ságu Letopisy Narnie.

O svém soukromí nemluví. Neutajil jen rozchod s dlouholetou partnerkou, herečkou Dianou Quickovou, jíž prý vděčí za to, že se neupil a neufetoval k smrti. Mají 28letou dceru Mary, režisérku dokumentárních filmů a herečku.

Bill Nighy žije v Londýně a chodí na dlouhé procházky se svými dvěma psy. Z mládí mu zůstala láska ke knihám, jako správný Angličan miluje čaj a fotbal a slyší-li Rolling Stones, okamžitě vyskočí a „hraje“ na imaginární kytaru.

„Při natáčení v Indii jsem měl spoustu času na hudbu. Podařilo se mi na iPodu nastavit náhodný výběr, takže jsem si na střídačku užíval Stones, Boba Dylana a Leeho Hookera. Ale nemyslete si, že jsem byl jenom zalezlý na pokoji se sluchátky na uších.

Osm týdnů s tak skvělým kolegy, jako jsou Judi Denchová, Maggie Smithová a Tom Wilkinson, jsem si opravdu užil. Každý večer jsme seděli a povídali si. Festival anekdot je slabý výraz, spousta lidí by zaplatila velké peníze, aby mohla poslouchat tak skvělé lidi.“

Ještě letos ho čekají premiéry dvou potenciálních kasaštyků: remaku Total Recall a pokračování Souboje Titánů (Hněv Titánů); příští rok pak horor Já, Frankenstein.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky