Během tiskové konference Miloš Vystrčil oznámil, že prognóza Zemanova stavu je podle nemocnice krajně nejistá a možnost návratu k pracovním povinnostem během několika následujících týdnů málo pravděpodobná.

Bude potřeba aktivovat článek 66

Vystrčil proto na dnešek svolal schůzku vedení Senátu i všech politických stran zastoupených v nové Sněmovně k dalšímu postupu. Jak šéf Senátu, tak někteří další senátoři už během tiskové konference zmínili, že bude potřeba aktivovat článek 66 Ústavy. "Jiná možnost nepřichází do úvahy," uvedl Vystrčil. Ten se před sdělením informací o prezidentovu stavu radil s mnoha kolegy a právníky.

Vratislav Mynář ještě včera tvrdil, že Miloš Zeman je bez problémů schopen vykonávat prezidentský úřad. Podle Vystrčila ale kancléř musel už několik dní vědět, že to není možné. "V dopise je uvedeno, že Vratislav Mynář byl 13. 10. v osm hodin ráno seznámen se zdravotním stavem pana prezidenta, a že mu pak bylo to stanovisko dodáno v písemné podobě," řekl Miloš Vystrčil.

Senát se původně pokoušel zjistit informace o stavu prezidenta Zemana od prezidentské kanceláře, ta ovšem vůbec nereagovala. Bližší údaje veřejnosti nepodal ani mluvčí Jiří Ovčáček. Při avizovaném brífinku na Pražském hradě nakonec vystoupila manželka Ivana Zemanová, která pouze uvedla, že její muž potřebuje čas na zotavenou.

O Zemanovi píší světová média

Proto se Miloš Vystrčil nakonec obrátil na Ústřední vojenskou nemocnici, kam byl Zeman převezen v neděli 10. října z lánského zámku. Prezident od té doby leží na oddělení intenzivní medicíny. Ředitel nemocnice Miroslav Zavoral hospitalizaci vysvětlil komplikacemi, které provázejí Zemanovo chronické onemocnění.

Vyjádření předsedy Senátu Miloše Vystrčila zaregistrovala všechna světová média. Zprávu o zdravotním stavu Miloše Zemana přinesly agentury AP, francouzská AFP, Reuters a referují o tom rovněž slovenské, polské a německé weby. Většina médií nové informace zařadila jako sdělení nejvyšší prirority.

Vzhledem k tomu, že Mynář byl se zdravotním stavem prezidenta obeznámen a tudíž prokazatelně lhal, premiér Andrej Babiš ho vyzval k rezignaci. Celou situaci navíc prošetřuje policie jako možný zločin proti republice.

Miloš Vystrčil informoval veřejnost o zdravotním stavu Miloše Zemana.

Související články