Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Výplata důchodů se některým posune o pár dní: Termíny ovlivňují státní svátky

Peníze
Peníze
Zdroj: Profimedia
Peníze

Každým rokem dochází kvůli státním svátkům k nepatrným změnám v termínech výplaty důchodů. Výjimkou tak pochopitelně nebude ani rok další. Jak se změny projeví a koho se dotknou?

V České republice jsou starobní, invalidní, sirotčí a vdovské důchody vypláceny Českou správou sociálního zabezpečení v sudých dnech od 2. až do 24. dne v měsíci. Někdy se ale může stát, že termín výplaty připadne na státní svátek. Peníze jsou pak vyplaceny v některém z nejbližších pracovních dní. Ti, kteří pobírají důchod, se jej tak v určitých případech mohou dočkat již dříve, nebo naopak později. 

Na Vánoce o den dříve

Lidé, jež mají stanovený termín výplaty důchodů vždy na 24. den v měsíci, možná přemýšlejí nad tím, kdy se k nim důchod dostane v prosinci letošního roku. To jejich výplatní termín totiž připadá na Štědrý den. Naštěstí není důvod k obavám. Peníze na jejich účtech přistanou již ve čtvrtek 23. prosince, uvádí web finance.cz.

V lednu se také posune termín těm, kteří jsou zvyklí dostávat důchod ke druhému dni v měsíci, a to tak, že jej obdrží až 4. ledna. Ve výjimečných případech dokonce až 5. ledna. Kvůli mimořádnému opatření totiž může Česká správa sociálního zabezpečení s finančními prostředky určenými na výplaty důchodu hospodařit až od úterý 4. ledna 2022. 

Další změny v roce 2022

Termíny výplaty důchody ovlivní také Velikonoce. Velikonoční pondělí v příštím roce připadá na 18. dubna. Důchody se splatností 18. dubna budou tedy vyplaceny až v úterý 19. dubna. Naopak důchody se splatností 16. dubna obdrží lidé už ve čtvrtek 14. dubna.

Pár změn zasáhne ty, kteří pobírají důchod, také v červenci, kdy se slaví dva svátky – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a Den upálení mistra Jana Husa. Druhý zmíněný se tradičně oslavuje 6. července. Komu ten den chodí důchod, dočká se jej až o den později, tedy 7. července. A i v příštím roce budou vánoční důchody se splatností 24. prosince vyplaceny již 23. prosince. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky