Petra a Marián spolu mají dvě malé dcery, se kterými je mladá maminka na rodičovské dovolené. Její partner je již pět let nezaměstnaný a vydělává si pouze nárazovými brigádami. I přesto v životě o finance nemají nouzi - důvodem jsou sociální dávky, které jsou k nim velmi štědré. 

Protože nejsou manželé, má Petra kromě rodičovského příspěvku nárok také na všechny možné další příspěvky, například na děti, na bydlení a podobně. Jako dlouhodobě nezaměstnaný sice Marián obdrží minimum, i přesto ale v součtu rodina dostane částku, která vůbec není špatná. 

Kromě rodičovského příspěvku totiž Petra na účet každý měsíc obdrží dvacet sedm tisíc korun. Tuto částku přitom velká většina obyvatel Broumovska na výplatnici vůbec nespatří. Když se přidají ještě peníze z brigády, které domů čas od času Marián přinese, mají se všichni dobře. 

Na nedostatek si rodina nestěžuje

“Nám nic nechybí, že bychom tím byli nějak omezovaní. Máme všechno i děti, všude byli, když si to tak člověk vezme,” přiznala Petra, že na nedostatek si její rodina skutečně stěžovat nemůže.

Sám Marián Farkaš přitom říká, že by do regulérního zaměstnání chodil, rád, již pět let ale prý práci nemůže sehnat. Potenciálním zaměstnavatelům podle jeho názoru vadí především jeho romská národnost, kvůli které na něho hledí skrz prsty. 

“Sháním práci, ale nikam mě zatím nevzali, protože když někam jdu na práci, většinou řeknou nebo zavolají, že nemají místo. Jestli je to kvůli tomu, že jsem Rom, nevím,” uvedl během natáčení mladý muž.

Marián nejraději pobývá na gauči

Jak se ale nejspíš dalo očekávat, vzbudil životní styl mladé rodiny v televizních divácích spíše negativní emoce. Nelíbí se jim především to, že má Marián a jeho blízcí lépe, než řada lidí, kteří denně poctivě chodí do práce. 

Nedůvěřivě na jeho životní styl hleděla ostatně také náhradní manželka Pavlína, která si na deset dní vyzkoušela život ve svérázné domácnosti. Sama kdysi hledala práci rok, ale když si ji konečně našla, již se do ní velmi těšila. Během natáčení si ale všimla, že Marián se příliš nepředře ani doma a většinu času nejraději tráví na gauči s ovladačem nebo mobilním telefonem v ruce. 

“Práce kolem je, ale musí se chtít - pětkrát týdně vstávat, chodit každý den, vybudovat si pracovní návyky… A ono by to šlo,“ uvedla pro portál Deník.cz jedna z místních obyvatelek, která se domnívá, že mladému tatínkovi se spíše pracovat nechce, než že by skutečně nemohl.

Lidé si o něm povídají na ulici

I tak si ale Marián Farkaš stojí za svým. “Koukal jsem na Facebooku, že psalo hodně Broumováků, že ta práce tady je. Je tu Veba sice, ale tam vás nevezmou. Dělal jsem tam v 18 nebo 19 letech. Ale pak jsem tam skončil a teď už nemám šanci se tam dostat. Nás Romy tam prostě nechtějí,“ sdělil zmíněnému titulu. 

Negativní kritiku sice očekával, nenapadlo ho však prý, že bude tolik intenzivní. “Není nic příjemného vyjít z domu a vidět, jak se na vás dívají a jak si o vás povídají. Snad to brzy odezní,“ posteskl si. 

Některé projevy nesouhlasu jsou však nicméně skutečně za hranou. Rodina tak například obdržela nenávistný anonymní dopis. “Přišlo to anonymně, takže nevíme, kdo to psal. Akorát podle razítka víme, že to bylo poslané z Ostravy,” uvedl Farkaš s tím, že odesílatel neznal jejich adresu, a tak list zaslal do restaurace, která sídlí naproti. 

Dopis, který redakce Deník.cz měla k dispozici, byl plný velmi vulgárních a urážlivých slov. Kromě toho se dotkl také citlivého místa mladé rodiny. “Zatáhli do toho moji dceru, tak jsem to nahlásil na policii. Ale stejně si myslím, že se nic nevyřeší,” domnívá se Marián Farkaš.

Související články