Jiří Kodet by 6. prosince oslavil 85. narozeniny a i přesto, že už je nějaký ten pátek na onom světě, fanoušci i kolegové na něj stále vzpomínají. Nebyl to totiž žádný svatoušek ani v reálném životě a říká se, že na své manželce si často vylíval vztek.

Charismatický herec se narodil roku 1937 herečce Jiřině Steimarové a sochaři Janu Kodetovi. Rodiče se rozvedli a Jiřina se provdala za automobilového závodníka Jaroslava Juhana, se kterým si malý Jiří velmi rozuměl. Ten však roku 1951 emigroval a rodinu tím dostal do nepříjemné situace. Maminku vyhodili z Národního divadla a Jiřího z gymnázia, tak musel ve čtrnácti letech zastoupit roli otce.

Herec byl rozhazovačný, i když měl sám hluboko do kapsy

Sice nastoupil na jezdecké učiliště v Kladrubech, ale už tam věděl, že jeho láskou je herectví, a když se na druhý pokus dostal na DAMU, nebylo co řešit. Po ukončení vysoké školy si ho vyhlédl Jan Kačer, který dával dohromady herecký soubor a Kodeta do něj přizval.

Kodetovou první manželkou byla Renata Cibulková, se kterou má dceru Karolínu. Rodina v té době neměla téměř žádné peníze a vzhledem k tomu, že Kodet byl rozhazovačný, bylo to mezi nimi dost často na ostří nože.

„Když už měl konečně gáži, tak šel do potravin, tam koupil obrovský dárkový koš, utratil tak skoro všechny peníze a doma řekl, že přece musíme reprezentovat,“ zavzpomínala Renata pro Blesk.

Pekáč s masem vyhodil z okna na chodník, pak šel na buřty s cibulí

I když měl hluboko do kapsy, vždy se před ostatními choval jako grand a třeba své kolegy pozval na srnčí na smetaně. Jeho manželka však nestihla udělat domácí knedlíky a Kodet vypěnil. Prý se strhla hádka jak z pelíšků, kdy herec řval na manželku, že halušky nebo rýži nebude k srnčímu jíst nikdo. Pekáč s masem prý vyhodil z okna a kolegy pozval do hospody na buřty s cibulí.

Jeho druhá dcera Bára po něm podědila herecký talent. Také na něj vzpomíná jen v dobrém, i přes svou choleričnost byl prý laskavým člověkem.

„Byl svůj, byl přísný, byl cholerik. Ale… měl velké srdce plné umělecké a lidské moudrosti. Život se s ním nemazlil, ani on se nemazlil s ním. Miloval svou rodinu! Miloval knihy, obrazy a hudbu,“ napsala si na sociální sítě Kodetová po jeho smrti.