Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Všichni dobří rodáci: Herci byli vybráni podle horoskopů Heleny Růžičkové

Dvacet let trvalo režiséru Vojtěchu Jasnému než nashromáždil materiál na legendární film Všichni dobří rodáci
Dvacet let trvalo režiséru Vojtěchu Jasnému než nashromáždil materiál na legendární film Všichni dobří rodáci
Zdroj: Flickr.com

Dvacet let trvalo režiséru Vojtěchu Jasnému než nashromáždil materiál na legendární film Všichni dobří rodáci. Životní osudy obyvatel z valašské vesnice Kelč, kde vyrůstal, byly pro něj tak důležité, že do příprav zapojil nejen svou matku, ale také kameramana Jaroslava Kučeru a výtvarnici Ester Krumbachovou.

Film pak spatřil světlo světa v roce 1968 na necelé 4 měsíce. Pak putoval do trezoru, kde byl uložen až do pádu komunismu. I za tuto krátkou dobu ho vidělo přes 900 tisíc diváků. Může za to nejen silné téma a propracované záběry, ale také hvězdné herecké obsazení. Jasnému pomáhala při výběru svých hereckých kolegů Helena Růžičková velmi neobvyklým způsobem - podle data narození a jejich horoskopů. Některé postavy však byly napsány přímo na tělo oblíbeným hercům, konkrétně Vlastimilu Brodskému, Václavovi Babkovi a Vladimíru Menšíkovi. Poslední jmenovaný však musel navíc slíbit, že na natáčení nebude pít alkohol.

Film pak spatřil světlo světa v roce 1968 na necelé 4 měsíce, pak putoval do trezoru Film pak spatřil světlo světa v roce 1968 na necelé 4 měsíce, pak putoval do trezoru Zdroj: Flickr.com

Několik herců však roli ve filmu odmítlo. Například Ivě Janžurové byla nabídnuta postava veselé vdovy. Iva však natáčela seriál Fantom operety a na další natáčení už neměla kapacitu. Vdovu tak ztvárnila Drahomíra Hofmanová. Nevhodný horoskop vyšel Jiřímu Sovákovu, který měl podle režiséra hrát sedláka Zášínka. Jelikož byl režisér pověrčivý, obsadil raději zpěváka Waldemara Matušku. Nahnuté to také měla Jiřina Bohdalová, té špatný horoskop sice nevyšel, na zkouškách ale byla moc veselá. Role v legendárním snímku ji tak proklouzla mezi prsty. Kuriózní casting zažil celý štáb, když v místní obci oslovili paní Annu Navrátilovou, aby si zahrála roli babičky. Svůj nesouhlas dala najevo tím, že po nich hodila lopatu, kterou právě odhazovala sníh.

Hlavní postavu Františka si zasloužil charismatický Radoslav Brzobohatý. Ten se na svou roli připravoval opravdu pečlivě. Důkazem je toho fakt, že chodil víc jak týden na dlouhé procházky se psem, který ho ve filmu vítá a snažil se tak se čtyřnohým hrdinou spřátelit. Dokonce Režisér Vojtěch Jasný seznámil Radoslava Brzobohatého se skutečným člověkem, podle kterého role Františka vznikla. Herci se tak zalíbila životní filozofie osudem zmítaného muže, že se s ním až do jeho smrti přátelil.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky