Situace kolem Miloše Zemana zůstávala dlouhou dobu nejasná hlavně proto, že nikdo z prezidentova týmu neřekl, jak na tom hlava státu ve skutečnosti je. Podle komentátora webu aktualne.cz Martina Fendrycha chování Zemanových spolupracovníků v posledním týdnu překročilo všechny meze. "Zdůraznil bych jednu věc. Oni tím, jak předstírali, že pan je prezident je sice nemocný, ale jinak celkem v pořádku, ohrožovali také jeho. I když by ho měli chránit a pracovat pro něj," řekl novinář v rozhovoru pro DVTV.

Proč lidé kolem Zemana lhali?

Všichni se proto teď logicky ptají, proč se Vratislav Mynář nebo tiskový mluvčí Jiří Ovčáček tak chovali. "To je otázka. Myslím, že v tom hrají roli jejich osobní životy. Pan kancléř Mynář je například trestně stíhaný. To je základní informace, kterou nemůžeme pominout. Další blízký spolupracovník, Martin Nejedlý, je napojen na ruskou ambasádu a na Rusy. Pro tyto lidi je zkrátka pořád důležité mít přístup k tomu nejvyššímu ústavnímu činiteli. Když se na to díváme jako na celek, pak je to mafiánské divadlo," podotkl Fendrych.

Prezident při převozu jen usnul

Převoz Miloše Zemana z lánského zámku den po ukončení voleb někteří odborníci označili za neprofesionální. "Pan prezident na záběrech vypadá, že je v bezvědomí. Nemá masku s kyslíkem, není monitorován. Vypadá jako pacient v terminálním stavu, vypadá jako pacient, který musí být na přístrojích uspán, intubován a na umělé plicní ventilaci. Minimum je zajištění žilního vstupu a infuze," napsal například na sociální síti Zdeněk Schwarz, který byl patnáct let šéfem pražské záchranky. Vratislav Mynář ovšem na podobné poznámky odpověděl, že nejsou pravdivé a prezident pouze usnul.

Meruňkové buchty a klobása s kaší

Podezřele zněly ale i další zprávy, které přicházely z Hradu. "K obědu měl dnes pan prezident meruňkové buchty, na zítřek si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší," uvedl mluvčí Ovčáček v úterý. I tuto informaci ale něktří lékaři považovali za velmi nepravděpodobnou vzhledem k tomu, že prezident leží na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny, kde pacienti takovou stravu nejsou většinou schopni přijímat nebo by ji minimálně ani neměli jíst.

Podepsání dekretu před Vondráčkem?

Ve čtvrtek 14. října Vratislav Mynář zavedl k prezidentu Zemanovi bez vědomí lékařů dosluhujícího předsedu Sněmovny Radka Vondráčka. Ten popsal, že prezident byl v dobré náladě, vtipkoval a podepsal listinu k svolání Sněmovny na 8. listopadu. Až nyní ale vyšlo najevo, že ošetřující lékaři už ve středu 13. října dali kancléři vědět, že prezident není vůbec schopen pracovat. Přestože Vondráček tvrdí, že Zeman dokument skutečně podepsal, není úplně jisté, jestli toho hlava státu při tak vážných zdravotních problémech byla opravdu schopna.

Policie začala vyšetřovat kancléře Mynáře

Policie České republiky už na Twitteru uvedla, že na základě informací, které přišly ze střešovické nemocnice, začne prošetřovat možné trestné činy proti republice, kterých se Vratislav Mynář mohl dopustit. Podle advokátky Kláry Long Slámové by se hypoteticky mohlo jednat o trestný čin sabotáže, za který odsouzenému hrozí tři až deset let odnětí svobody nebo případně propadnutí majetku. Slámová to uvedla pro web eXtra.cz.

Mezi další zločiny proti republice se řadí také vlastizrada, rozvracení republiky nebo zneužití zastupování státu. "Přesněji by nám dotčené paragrafy napověděly úkony trestního řízení, pokud by bylo zahájeno. V takovém případě by policie kvalifikovala, pro podezření z jakého trestného činu zahajuje trestní řízení," doplnila Slámová a dodala, že v úvahu by připadal také trestný čin padělání a pozměňování veřejné listiny. Policie celou věc zatím pouze prošetřuje.

Premiér Andrej Babiš i jeho nástupce Petr Fiala už kancléře vyzvali, aby rezignoval. Ten to ale odmítl s tím, že jediný, kdo ho může odvolat, je prezident Miloš Zeman.

Situaci v Česku sledují také světová média.

Související články