Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Je rozhodnuto, volební boj byl těsný, SPOLU a Piráti vytlačili ANO i KSČM

Petr Fiala
Petr Fiala
Zdroj: Profimedia
Petr Fiala

Volby 2021 byly největším tématem posledních dní, po napínavém boji je ale konečně rozhodnuto. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) společně s PirStanem (Piráti a Starostové), získali dostatečný počet mandátů pro sestavení vlády. Na celé čáře propadla komunistická strana, která nedosáhla potřebných pět procent a proto nadobro opouští poslaneckou sněmovnu.

Andrej Babiš věřil, že jeho voliči opět dorazí houfně k volbám a jeho strana ANO opět suverénně vyhraje volby, jako tomu bylo před čtyřmi lety.

Letos se ale nechvalně známý miliardář přepočítal a jeho podporovatelé z KSČM nedosáhli potřebných pěti procent, aby společně s ANO získali 101 mandátů. Ani necelých deset procent, které získalo SPD, nestačilo k doplnění hlasů strany Andreje Babiše.

Ačkoliv první hodiny hnutí ANO výrazně vedlo nad ostatními stranami, nakonec vyhrála koalice SPOLU.

Toto je změna, říká Fiala

"Toto je změna, my jsme změna, vy jste změna. Společně jsme přinesli naší republice novou naději. Tyto volby jsou výsledkem slušné a hodnotové politiky," sdělil lídr strany SPOLU Petr Fiala po oficiálním vyhlášení výsledků.

V průběhu sčítání postupně klesal podíl hlasů pro ČSSD a spadl pod hraničních pět procent potřebných pro vstup do sněmovny – na 4,7 procenta.

Jan Hamáček už předem avizoval, že pokud se ČSSD nedostane do sněmovny, rezignuje a skutečně tak učinil.

Komunisté nadobro končí, SPD spadlo pod deset procent

Stejně jako ČSSD, KSČM ve volbách propadli pod pět procent, a tak do poslanecké sněmovny se v tomto období nedostanou.

Tomio Okamura ale necelých deset procent SPD považuje za úspěch a prý se bude i nadále snažit prosazovat ve vládě program své strany, ačkoliv bude nejspíš v opozici.

Nyní všichni s napětím očekávají, jak se k volebním výsledkům postaví prezident Miloš Zeman, o jehož zdravotním stavu se poslední týdny vedou vážné debaty. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky