Vlastimil Harapes byl nejen tanečník, ale také choreograf, pedagog a v poslední době také umělecký ředitel Mezinárodní konzervatoře Praha. Nebál se ale vystoupit ani před kamerou. 

Proslavil se zejména v roli Jindřicha, který se neúspěšně snažil namluvit si maminku malého Vaška v rodinném filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. Kvůli této roli byli všichni přesvědčeni, že stejně jako jeho postava nemá rád psy, ve skutečnosti to ale bylo přesně naopak. 

“Bylo trochu těžké, že všechny děti, které film viděly, potom věřily, že jsem skutečně takový, jako byl filmový Jindřich. Není to úplně milý člověk. Jak například říká filmový Vašek, nemá rád psy. A ty děti si potom myslely, že psy nemám rád. Přitom já v tu dobu měl Zorku a vlastně vždy jsem měl nějakého voříška,” svěřil se před časem Vlastimil Harapes pro ŽivotvČesku.cz. 

Těžkou nemoc bohužel nepřekonal

Nyní ale přišla smutná zpráva, která zarmoutila všechny jeho fanoušky. Zcela nečekaně totiž známý umělec zemřel. Jeho skon byl podle všeho velmi náhlý. 

“Dnes v poledne nás opustil po kruté a intenzivní nemoci v jedné z pražských nemocnic emeritní sólista Baletu Národního divadla Vlastimil Harapes,” uvedl tiskový mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk pro deník Blesk.

Podle zmíněného média prožil Vlastimil Harapes své poslední chvíle v pražské nemocnici na Karlově náměstí. Tam byl zhruba před týdnem převezen poté, co ho již nějakou dobu trápily zdravotní potíže.

Fanoušci i kolegové jsou zdrcení

Tanečník se potýkal zejména s kašlem a celkovou slabostí. Jeho stav byl ale vážnější, než to vypadalo, a tak ve středu v poledne vydechl naposledy. Bylo mu sedmasedmdesát let. 

Odchod hvězdy české taneční scény zarmoutil nejen fanoušky, ale také ředitele Národního divadla Jana Buriana, který již vyjádřil pozůstalým upřímnou soustrast. 

“Cítíme hluboký zármutek, neboť odešel významný divadelník, který patřil ve své době k nejlepším našim tanečníkům, srovnatelným kvalitou se světem, a který zároveň dokázal svým osobním kouzlem, uplatňovaným v autentické herecké tvorbě, přitáhnout pozornost široké veřejnosti k tanečnímu umění,” uvedl pro ŽivotvČesku.cz. 

Vlastimil Harapes byl v průběhu života dvakrát ženatý. Nejprve se jeho ženou stala herečka a psychoterapeutka Elena Strupková, se kterou se ale rozešel. Poté spojil své životní cesty se zpěvačkou Hanou Zagorovou.

Související články