Vlasta Burian se narodil v Liberci. Jeho maminka byla v domácnosti, otec se živil jako krejčí. Jeho koníčkem bylo ochotnické divadlo, což byl nejspíš důvod, proč umění lákalo také jeho syna. 

Když se ve Vlastových deseti letech přestěhovala rodina do Prahy, otec svého syna často brával do Národního divadla. Nejspíš ho v tu dobu vůbec nenapadlo, že právě tímto směrem bude chlapec později chtít směřovat svou kariéru. 

Mladý Vlasta Burian byl krom jiného nadaný sportovec. Hrál tenis, věnoval se cyklistice, nejvíce se mu ale dařilo ve fotbalu. Když dostudoval, stal se brankářem několika velkých fotbalových klubů včetně Sparty. Když se proto jeho otec dozvěděl, že se chce místo toho dát k divadlu, nedokázal skrývat své zklamání. 

Od fotbalu k divadlu

Již během svého fotbalového angažmá sklízel Vlasta Burian mnoho úspěchů se svými komickými skeči, se kterými veřejně vystupoval. Později se seznámil s tanečnicí Annou Emílií Pírkovou, se kterou se jim narodila dcera Emilka. 

Pár byl ale velmi mladý a rodičovství neměl v krvi. O dítě se tak převážně starali prarodiče. Jejich vztah se navíc po třech letech rozpadl. Nedlouho poté ovšem Burian potkal svou osudovou ženu. 

Františka Červenková si na úspěšného herce dělala zálusk a dokonce se vsadila s kamarádkami, že ho sbalí. To se jí po jednom představení skutečně podařilo a velmi brzy se tak konala veselka. Brzy se mohli těšit na prvního společného potomka, ale Františka bohužel potratila a další dítě už mít nemohla. 

Dítě si vzal zpět do péče

Pár byl naprosto zdrcený, a tak si do péče vzal malou Emilku, kterou do té doby vychovávali Burianovi rodiče. Herec měl černé svědomí, že se dceři tak dlouhou dobu nevěnoval, a tak se jí snažil vše vynahradit. Jeho manželka ji přijala za vlastní a všichni si spolu vybudovali velmi pěkný vztah. 

Jak Burianova herecká hvězda stoupala, byl stále bohatší a bohatší. Koupil si honosnou vilu na pražské Hanspaulce, kde měl dokonce vlastní kurt nebo bazén. Právě tam také pořádal velmi opulentní večírky, na kterých vždy bylo vynikající pohoštění. Herec si totiž mohl dokonce dovolit platit si osobního kuchaře. 

Jeho řádění se pochopitelně neobešlo bez přítomnosti mnoha krásných žen. Manželka Františka, které po celý život říkal Nina, to ale velmi špatně snášela, a tak se snažila hlídat ho doslova na každém kroku. Ani tak ale nebyla úspěšná. Kvůli románku s herečkou Lídou Baarovou se chtěl dokonce rozvést. 

Skončil ve vězení jako kolaborant

Po válce byla Baarová vyšetřována kvůli kolaboraci s nacisty. Ze strachu vyšetřovatelům popsala všechny večírky u Vlasty Buriana a také to, že měl mít osobní styky s nacisty, ze kterých měl osobní prospěch. 

Herec poté musel zaplatit velkou pokutu, byla mu zabavena vila a navíc skončil ve vězení. Když byl znovu propuštěn, žádný režisér s ním nechtěl mít nic společného, a to ani poté, co se za své přečiny veřejně omluvil. 

Nakonec mu nezbylo, než vystupovat po hospodách, což pro něj bylo velmi potupné. Ke konci života měl velké pohybové problémy a trápily ho také další neduhy. Poslední představení tak například odehrál se zápalem plic a posléze zemřel na plicní embolii. 

I přes jeho nevěry byla čerstvá vdova zcela zdrcená. Bez Vlasty Buriana nedokázala žít, a tak zemřela žalem jen devět týdnů po něm. Její tělo bylo nalezeno na hrobě jejího muže, který navštěvovala každý den.

Zdroje: FDb, Centrum Vlasty Buriana, Osobnosti

Související články