Bouřlivé období Vladimíra Železného už dávno skončilo. Dnes se osmasedmdesátiletý exředitel rád uvelebí se sklenicí vína. Časy, kdy noviny propíraly jeho spory o nejpopulárnější televizi u nás vůbec, jsou pryč. I přesto, že se Železný nerozešel s Novou v dobrém, byl nyní mezi pozvanými gratulanty k jejím třicátým narozeninám.

Nova pojala oslavu třicetin vskutku ve velkém. Fanouškům jejích seriálů otevřela ateliérové prostory, kde se jejich oblíbené etudy odehrávají. Kromě ale těch současných trendů zabrousila i do historie, a to až k samotným kořenům. Nebála se pozvat ani bývalého ředitele z dob největší slávy - Vladimíra Železného. Ten se dokonce má objevit v populární vědomostní soutěži Na lovu, kterou uvádí neméně populární Ondřej Sokol.

Umění, víno, politika a smrt

Železný se dnes věnuje sbírání umění, které zahájil už v roce 1997 nakupováním v aukcích, od potomků sběratelů, ale i z restituovaných státních fondů. Díky jeho inciativě se navrátila i spousta děl ze zahraničí. Jeho sbírka se řadí mezi ty vůbec největší u nás a spravuje ji jeho současná žena Konstancie pod záštitou Galerie Zlatá husa v Praze.

Konstancie Záhorková je Železného druhá žena. Je o třicet dva let mladší a mají spolu dvě děti, dceru Ester a syna Benjamina. Z prvního manželství s Martou Davouze má syny Davida a Jakuba. Jakub Železný pracuje jako moderátor publicistických pořadů na České televizi. David zemřel na jaře roku 2023, podle médií bojoval s rakovinou žaludku.

Kromě umění miluje Železný dobré víno. Je majitelem vinařství Tanzberg Mikulov. V roce 2005 šel s vínem dokonce i do politiky a stal se místopředsedou skupiny Evropského parlamentu pro vinařství a vinohradnictví a Výboru pro víno a vinohradnictví. O víně napsal i knihy a věnuje se i fotografování. 

Železného začátky jako ředitele

Psal se rok 1993 a společnost CET 21 získala licenci na celoplošný kanál. Ačkoliv se program od původního projektu velice lišil, Nova se okamžitě stala nejsledovanějším kanálem a její tváří se stal samotný Železný.

Dobrou chuť, pokud právě obědváte. Tuto větu nelze zapomenout. Zaznívala pravidelně jednou týdně v legendárním pořadu Volejte řediteli, kde Železný odpovídal na dotazy diváků, komentoval politiku a ke své smůle i některá rozhodnutí RRTV (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání).

Železný se stal celebritou a náležitě si to užíval. To začalo trochu znepokojovat americké majitele, protože sebevědomý ředitel si s programem dělal, co chtěl. Strach, že by o v tu dobu nejvýdělečnější projekt skupiny mohli přijít, vyústila ve válku o Novu. Konaly se tři mezinárodní arbitráže. Nicméně spor skončil 4. srpna roku 1999, kdy se Železný se svými oddanými přestěhovali z Měšťanské besedy na Barrandov a začali s novou Novou. 

Nahradil Jaromíra Soukupa

Na nejznámějším televizním kopci u nás se mu podařilo udržet v pozici ředitele ještě další čtyři roky. V roce 2002 přišla skupina PPF Petra Kellnera, koupila od CET 21 jejich podíly, uhradila dluhy z arbitráže, a to byl pro Vladimíra Železného konec. 14. května o rok později byl odvolán z postu ředitele.

V roce 2013 se pokusil znovu rozjet na TV Barrandov, kde vystřídal Jaromíra Soukupa. Jeho pořad Volejte Železnému nicméně diváky nepřitáhl, zůstali věrní Nově. Po pěti měsících ve funkci tedy skončil. 

Zdroje: irozhlas.cz, extra.cz, galeriezlatahusa.com

Související články