Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Utajovaná tragédie Vladimíra Ráže: Neobjasněná smrt syna mu zničila manželství

Vladimír Ráž
Vladimír Ráž
Zdroj: Profimedia
Vladimír Ráž

Herec Vladimír Ráž (1923-2000) patřil k filmovým idolům 50. let a získal si pověst sukničkáře. Při natáčení Pyšné princezny se zakoukal do Aleny Vránové, ačkoli byl v té době ještě ženatý. Spekulovalo se, že se rozvedl právě kvůli blonďaté filmové "princezně". Pravý důvod však spočíval v něčem zcela jiném, a Ráž o tom nikdy nemluvil.

První Rážovo manželství s herečkou Alexandrou Myškovou mělo znaky typického vztahu hvězd - oba partneři byli příliš zaměstnaní vlastní kariérou a doma se jen potkávali. Když se narodil syn Martin, všechno ještě klapalo. Po dvou letech Alexandra přivedla na svět druhé dítě, syna Davida. V té době si už manželé přestávali rozumět.

Náhlé úmrtí dítěte

Alexandra měla zajištěné hlídání, a tak se brzy po porodu vrátila do práce. Pak se stalo něco, o čem se dlouhá léta nikomu nezmínila. Jednoho večera dorazila domů z divadla a zjistila, že půlroční David nedýchá. "Příčinu mi nikdo nedokázal sdělit, já se domnívám, že šlo o náhlé úmrtí kojence," svěřila se v dokumentu Příběhy domů slavných i zapomenutých.

S nečekanou smrtí dítěte, které bylo až do osudového momentu jinak zcela zdravé, se manželé nedokázali vyrovnat. Propast mezi nimi se ještě více prohloubila a Rážovi pomáhala přijít na jiné myšlenky Alena Vránová, se kterou zrovna točil Pyšnou princeznu. O tom, že mu právě zemřelo dítě, se jí ale herec nezmínil. Smutnou událost v sobě dusil celý život.

Alexandra se po rozvodu odstěhovala se synem Martinem do Norska, snad aby jí nové prostředí pomohlo na Davida zapomenout.

Skandální rozvod

Krize Rážových naštěstí nepřipoutala pozornost veřejnosti, protože ji zcela zastínil skandální rozvod Vránové s komunisty protěžovaným básníkem Pavlem Kohoutem. Davidovo úmrtí se díky tomu podařilo ututlat.

S Vránovou měl Vladimír Ráž dceru Markétu, ze třetího manželství s Olgou Hnátkovou se pak narodila dcera Veronika. Vzhledem k tomu, že Martin zůstal v Norsku a Markéta propadla alkoholu, měl herec nakonec nejblíže k Veronice.

"Naposledy jsme se viděli v den jeho 77. narozenin, tedy 1. července 2000. Dal mi dopis, k jehož napsání se dlouho odhodlával... A tři dny nato zemřel," svěřila se Veronika Rážová, která na svého otce dodnes vzpomíná se slzami v očích.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky