Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kyslík z Chlapci a chlapi má narozeniny. Roli Javorský považuje za své prokletí

Vladimír Javorský
Vladimír Javorský
Zdroj: Profimedia
Vladimír Javorský

Vladimír Javorský (58) se narodil 2. května 1962 v Ostravě. Je důkazem toho, že herec může být nenápadný a zároveň mezinárodně úspěšný.

Mezi hvězdy

Spojení s rolí Kyslíka ze seriálu Chlapci a chlapi se nezbavil a rozhodnutí přijmout nabídku považuje za svoje prokletí. Javorský předvádí excelentní výkony. Hlavní role v česko-americkém snímku Most ho dovedla až na oscarový ceremoniál. Film ocenění nezískal, ale herec se vrátil nadšený z noblesy a profesionality celé akce.

Učenec

Herec plynně mluví pěti jazyky. Už jako dítě v Ostravě upřednostňoval polské pořady a díky psanému překladu ve spodní části obrazovky se polsky rychle naučil. Stejným způsobem získal znalosti angličtiny. Dostal se na školu s rozšířeným studiem jazyků, kde měl povinný německý a ruský jazyk. Francouzštinu si přibral až na gymnáziu a její znalost se mu vyplatila při hostování v kočovném divadle Blois a Compagnie du Hasard, kde hrál syna emigranta.

Jako dítě chodil do baletu a hrál na saxofon. Vřelý vztah k tanci má dodnes a s napětím sleduje soutěžní klání StarDance. Jako muzikant působí v kapele Miroslava Kemela. Než se rozhodl pro hereckou dráhu, pohybové divadlo a pantomimu, chtěl se stát učitelem matematiky, geologem nebo zlatníkem.

Fascinace

Od dětství byl Javorský velkým fanouškem Vlasty Buriana (†70). Znal všechny jeho filmy a vzhlížel k němu. Díky seriálu Bohéma si splnil sen a Buriana si zahrál. Na roli se důkladně připravoval a četl vzpomínky těch, kteří s ním pracovali. Dokázal odhalit i to, že král komiků byl citlivý, viděl černobíle a často byl na pokraji deprese.

Asketa

Javorský stárne a o vzhled příliš nedbá. Když ho kvůli roli ostříhali, byl z něj na pár měsíců elegán. Svým zjevem budí dojem, že žije asketickým životem a vyžívá se v odpírání. Byl baculaté dítě, ale během dospívání z toho vyrostl a už zůstal hubený. S radostí se nají a zajde na pivo. Nemá potřebu být na očích a vyrážet na večírky.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky