Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Víťa má totálně otevřenou hlavu. Bubeník Mandrage promluvil o důvodech rozpadu

Matyáš Vorda
Matyáš Vorda
Zdroj: Instagram
Matyáš Vorda

Kapela Mandrage se rozpadla kvůli údajné drogové závislosti frontmana Víti Starého. O drogách se však Matyáš Vorda nezmínil ani jednou. Místo toho bubeník v nedávném rozhovoru popsal jiné důvody zániku jedné z nejznámějších popových skupin.

Za kapelu Mandrage vždycky hovořil kytarista Pepa Bolan. Frontman Víťa byl totiž příliš introvertní. Když se kvůli němu kapela rozpadla, Bolan byl jeden z prvních, kdo k tomu řekl pár slov za svoji osobu. Zanedlouho se k němu připojil i bubeník Matyáš Vorda, který vysvětil důvod rozpadu.

O drogách, které by měl Víťa brát, nepadlo ani slovo. Vadily mu jiné věci. „Nějakou dobu už to v něm vřelo, nelíbilo se mu, jakým způsobem se kapela vede. Víťa je muzikant, umělec, který má rád řemeslo, dělání písniček, hraní na kytaru a zpívání. Ale vůbec ho nezajímá jakýkoliv byznys okolo,“ řekl Vorda pro týdeník Téma.

Matyáš Vorda se v době karantény věnuje hlavně rodině

„Nezajímá ho, že máme kolem sebe tým třiceti lidí, že musíme plnit závazky, dodržovat smlouvy, povinnosti s tím spojené. On chtěl prostě jen zpívat a hrát bez těch povinností kolem. Nikdy mu nešlo o to, vyprodat nějakou halu, řešit, kolik na nás přijde lidí,“ vysvětlil Vorda.

Podotýká také, že není vítězů ani poražených. „Není pravda, že by to jeden ustál a druhý ne, tak to vůbec není. To bych hrozně nerad, aby si kdokoliv myslel, že někdo vyhrál nebo něco ustál a někdo ne. Víťa vlastně sebral odvahu, kterou by nikdo z nás nenašel, protože jsme všichni zatížení nějakými racionálními a materiálními věcmi, což on nikdy nebyl,“ popisuje bubeník Vítkovo smýšlení.

Život jde dál i po rozpadu Mandrage

„Má totálně otevřenou hlavu a to je věc, kterou na něm naprosto obdivuju. Já bych kapelu sám od sebe v životě nerozpustil. Přišlo by mi, že si podřezávám větev, a připadá mi úplně úžasné, že on to ve chvíli, kdy cítil, že nechce pokračovat tímhle způsobem, prostě ukončil. To je strašně silné a skvělé, vlastně neuvěřitelné,“ říká bubeník kapely.

Sám připouští, že se v kapele velmi často dohadovali a zažívali tak nekončící ponorku. „Vlastně neustále řešíte, jestli je to dobře tak, jak to je, jestli by nebylo lepší být třeba truhlář. A já vím, že se svou povahou bych to rozhodnutí nikdy nedotáhl,“ přiznává.

Matyáš promluvil o Víťovi

„I kdyby mi to bylo sebenepříjemnější, potáhnu to dál, jenom kvůli strachu ze změny. A on to naprosto nezatíženě rozsekl,“ tvrdí bývalý bubeník Mandrage. Bez Víti už by kapela nemohla nikdy fungovat jako dřív, kdyby se náhodou dala znovu dohromady.

„Mandrage jsou s Víťou spojené, a pokud někdy nějaká kapela vyměnila zpěváka, šlo zřejmě o záchranu živobytí víc než o cokoliv jiného. Naše kapela vypadala takhle a ve chvíli, kdy nechtějí pokračovat všichni stejně, není důvod v ní setrvávat,“ pokračuje Vorda.

Kamarádi jsme pořád dál, říká Vorda

„Kamarádi jsme pořád dál, stejně jako jsme byli celých devatenáct let, a pokud bychom se náhodou někdy domluvili, že to obnovíme, museli bychom to chtít všichni stejně, dělat muziku dál se všemi ostatními tak, aby nás to těšilo,“ říká.

Pracovat na sílu se nevyplatí. Dle jeho slov by se to v umění nemělo. „Jednak to potom nefunguje, jednak cokoliv tvůrčího nemá být práce na výdělek nebo proto, že někdo musí. Měla by to být zábava, která se může stát prací. Jakmile je z toho jenom práce, je to špatně,“ dodává hudebník.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky