Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Traumatizující dětství Viktora Preisse: Skončil v dětském domově

Viktor Preiss
Viktor Preiss
Zdroj: profimedia
Viktor Preiss

Když byl Viktor Preiss malý kluk, jeho rodiče se rozvedli. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby nedošlo k tomu, že se nebyli schopni domluvit, kdo bude syna vychovávat. Celá situace nakonec skončila tak, že se malý Viktor ocitl v dětském domově. Na toto životní období dodnes nerad vzpomíná.

Je to už téměř půl století, co se rodiče Viktora Preisse rozvedli, a protože se nebyli schopni domluvit, kdo bude dítě vychovávat, syn skončil v dětském domově. Preiss tenkrát prožil životní šok, na který nerad vzpomíná. K dětskému domovu, kde nějakou dobu žil, má však dodnes blízký vztah.

„Ačkoli od té doby uplynulo bezmála půl století, vzpomínám na tu dobu s jistou nostalgií a vděčností. Oproti jiným podobným zařízením, ve kterých jsem strávil část svého dětského života, v sobě právě toto neslo jistého genia loci. Možná proto, že bylo od počátku minulého století určeno stejnému účelu – péči o děti, jejich zdravý vývoj a sociální zabezpečení,“ svěřil se herec v rozhovoru pro magazín Sedmička.

Do Pyšel vždy rád zavítá

Herec si samozřejmě uvědomuje, že doba je jinde a systém těchto zařízení se změnil, ale přesto do Pyšel u Benešova občas rád zajede. 

„Když jsem před pár lety navštívil pyšelský dětský domov, byl jsem velmi mile překvapen. Z neútulných prostor se staly rodinné buňky, prostředí, které navozovalo pocit sounáležitosti v rodině, společenství, s možností vlastního soukromí a individuální péčí rodiče vychovatele,“ pochvaloval si přístup v dětském domově v Pyšelích.

Když Viktor dospíval a směr jeho cesty nebyl ještě jasně daný, vyzkoušel si i práci vychovatele v podobném zařízení. Ví tedy, jak dlouhá cesta čeká dítě, než si v novém prostředí zvykne, naváže vztahy a začne své vychovatele brát jako členy rodiny. 

Pomohl dětskému domovu s existenčními problémy

„Znám, co je to stesk a závislost na místě, které musíme proti své vůli opustit. Mnozí z nás se na ně dodneška vracejí a další jistě vracet budou. Existují totiž ještě jiné důvody – a není jich tak málo –, které nelze vyjádřit svrchovanými zájmy, čísly, prognózami a ekonomickými důvody. Ty budou zasvěceně a v dostatečné míře předloženy od povolaných, jimž jde o zachování domova,“ prozradil ještě pro Sedmičku.

Když se před jedenácti lety bojovalo o existenci právě tohoto ústavu, sám velký herec nejenže přispěl na jeho záchranu, ale veřejně hovořil o důležitosti tohoto místa. Nutno podotknout, že boj dopadl dobře, a pyšelské děti tak mají v zámečku stále svůj náhradní domov.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky