Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hrdá vévodkyně Kate i statečná královna: Pohřeb prince Philipa ve fotografiích

Královna Alžběta II. na pohřbu svého manžela
Královna Alžběta II. na pohřbu svého manžela
Zdroj: Profimedia
Královna Alžběta II. na pohřbu svého manžela

Pohřeb vévody z Edinburghu se odehrál na hradu Windsor. Ostatky prince Philipa byly uloženy v kapli svatého Jiří. V rodinné hrobce se momentálně nachází 24 členů rodiny, z toho tři králové. Na posledním rozloučení s královniným manželem pochopitelně nechyběli jeho nejbližší. Přinášíme vám 20 fotografií, které vám vhrnou slzy do očí.

Ve svých 99 letech zemřel manžel královny Alžběty II. Příznivci královské rodiny mohli pohřeb sledovat jen prostřednictvím televizních obrazovek. Pandemie koronaviru jim znemožnila, aby se přišli podívat osobně.

Kvůli epidemiologickým opatřením se mohlo ceremonie účastnit jen 30 hostů, kteří se vydali ke kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

V rodinné hrobce, kde byl princ Philip pochován, se nachází již 24 členů královské rodiny včetně tří králů. Vévoda z Edinburghu byl veřejností oblíben pro svou prostořekost, lidskost i odvahu, jak nezapomněl zmínit windsorský děkan David Conner.

Dojemná chvíle rodinu stmelila

„Inspirovala nás jeho neochvějná loajalita vůči královně, jeho služba státu a Společenství (Commonwealth), jeho odvaha, statečnost a víra. Naše životy byly obohaceny výzvami, které před nás postavil, podporou, kterou nám dal, jeho laskavostí, humorem a lidskostí,“ řekl na začátku obřadu Conner.

Drobnohledu na pohřbu pochopitelně neunikla královna Alžběta II., jež si statečně zachovala tvář, byť na ní byl vidět zármutek. Stejně k tomu přistoupila i Kate Middleton. Na pohřbu se také po dlouhé době setkali rozhádaní bratři Harry s Williamem.

Harry a William zakopali válečnou sekeru

Na konci smutečního obřadu však odcházeli v důvěrném rozhovoru, jako kdyby mezi nimi nikdy svár nebyl. Dost možná za to mohla nepřítomnost Harryho manželky Meghan, která kvůli těhotenství musela zůstat doma.

„Meghan by si moc přála, aby mohla přiletět do Británie, aby podpořila svého manžela, jenže její lékař jí důrazně doporučil, aby cestu neabsolvovala z důvodu pokročilého stadia těhotenství,“ řekl zdroj blízký páru dle Vanity Fair. Nutno podotknout, že bez její přítomnosti byl na posledním rozloučení s vévodou jistě čistší vzduch.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky