Zpitá pod obraz! Pošlapala památku dcery! Zapíjela rozchod s milencem? Už zase řídila opilá! Přijela si pro Kubíka sociálka? Ne, to není zkratkovitý portrét lidské trosky, nýbrž jen skromný výběr titulků, které bulvár v posledních měsících věnoval Vendule Svobodové. A faktem je, že takováhle smršť bulvární nenávisti se dá za střízliva vydržet opravdu jen stěží. Nejsmutnější na tom ale je, že Vendula Svobodová sama ji ještě docela nedávno pomáhala rozdmýchat.

Intimity na prodej

Když v roce 2006 získala titul Žena roku, manžel Karel Svoboda jí prý řekl: „Jsem na tebe hrdý, ženo! Všude o tobě píšou, začínáš být slavnější než já. Už mě nepotřebuješ.“ Pravdou je, že o svou mediální image už tehdy pečlivě dbala. Platila si výstřižkovou službu, sledovala, co se o ní píše – to všechno prý v zájmu své nadace Kapka naděje. To ovšem není nic ve srovnání s tím, co nastalo po smrti jejího manžela. Tehdy otevřela novinářům dveře dokořán a dokonce si nechala udělat průzkum své obliby před českou veřejností. Už pár dnů po tragédii poskytovala rozhovory pro noviny i pro televizi – nenalíčená, hroutící se v záchvatech pláče, ve stavu, kdy by nejspíš přirozenější bylo schovat se někam do ústraní.

Vendula Svobodová to ale má jinak. „Tím, že o sobě mluví, se jí ulevuje. Léčí tím svou bolest. Kdo má právo ji soudit?“ říká její blízká známá a reportérka Blesku Michaela Remešová. Médiím se koneckonců nelze divit, že se jejího příběhu dychtivě zmocnila. Mezi současnými českými celebritami bychom stěží našli někoho jiného, koho potkalo tolik ran osudu, a kdo by o nich současně tak ochotně vyprávěl.

Patřilo snad k „léčbě bolesti“ i vydání knihy Téma na román, v níž Vendula Svobodová popisuje šokující intimnosti ze života se zemřelým manželem? Knihu sice napsala již zmíněná Michaela Remešová s kolegyní z Blesku Miladou Čechovou, ale Vendula se na jejím obsahu nesporně podílela. Mluví v ní například i o tom, jak pro manžela vyhledávala milenky, které se účastnily se Svobodovými sexu ve třech.

A o tom už tedy ani při nejlepší vůli nejde říci, že by to nějak pomáhalo nadaci Kapka naděje: „Často Vendule říkám, že by se měla naučit ovládat. Nemá zábrany, říká, co si myslí, je emotivní. Výsledek? Lidé ji mají bezmezně rádi, nebo ji nenávidí. Nic mezi tím,“ konstatuje kolegyně z nadace Milada Karasová.

Až na dno

Skutečný bulvární hon se pak rozpoutal během posledního roku, kdy Vendula definitivně ztratila kontrolu nad svým mediálním obrazem – a její soukromý život současně poznamenala řada pikantních peripetií. Tak například, loni v létě se vydala do Řecka na brigádu, umývat nádobí v restauraci – prý na tom byla finančně tak zle, že jí nic jiného nezbývalo. Začala se objevovat po boku nového partnera Patrika Auše. Říčanské maminky proti ní sepisovaly petici, když vyšlo najevo, že její syn Kubík byl přijat do místní přeplněné školky – a tak ho vedení školky zase vyškrtlo. S milencem se (zřejmě) zase rozešla a několikrát byla na veřejnosti vidět opilá, což bulvár s gustem popisoval šťavnatými termíny, často s různými nechutně mravokárnými dovětky.

Neřízená střela

Skoro by se při listování novinami z posledních pár měsíců dalo zapomenout, že Vendula Svobodová opravdu leccos v životě dokázala – a nejen sbalit slavného skladatele. „Já jsem dřív nebyla Vendula Svobodová,“ říká. „Byla jsem ženou Karla Svobody. Blondýna, co si vzala bláznivého starého chlapa.“

Vlastní cestu našla v roce 2000, krátce po smrti dcery, která ani ne v pěti letech umřela na leukémii. Dopad tragédie překonala prací a založila nadaci Kapka naděje, pomáhající podobně postiženým dětem. „Vendula měla až bojovnou náladu. I za cenu, že to jejímu manželství přinese rozpory. Odmítla hrát roli smutné matky, stejně jako předtím odmítala dělat dekoraci slavnému muži,“ vzpomíná onkolog Pavel Boček. A rozpory s manželem to tedy skutečně přineslo: Karel Svoboda si nepřál, aby jeho žena zakládala nějaké nadace. Chtěl mít doma manželku a hospodyňku, kterou ve Vendule viděl, když se v jejích třiadvaceti letech brali. „Ale s tou holkou život dost zamával a postavil ji do tvrdé reality. Mně Kapka naděje zachránila před sebevraždou,“ prohlašuje Vendula Svobodová.

Ovšem vzápětí poté, co přesvědčila jako schopná manažerka úspěšné nadace, začala mít problémy s nezřízenou honbou za popularitou. Třeba tehdy, když se coby zástupkyně Kapky naděje objevila v reality show, když se na jednu noc nastěhovala do vily VyVolených. Vzápětí s ní rozvázal spolupráci důležitý sponzor – Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. „Sponzoři chtějí úžasnou a ctnostnou dámu, jenže Vendula je neřízená střela. Občas to nadaci škodí,“ konstatuje Michaela Remešová.

Zdá se, že tahle neřízená střela občas zasáhne tu, která ji vyslala. Vendula Svobodová je oběť – ovšem nikoli nevinná oběť bulváru. Spíš oběť své vlastní touhy ovládnout svůj obraz v médiích.