Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vendula Pizingerová: Nenapadlo by mě, že skončím se synem své kamarádky

Vendula nyní konečně zažívá pocit štěstí
Vendula nyní konečně zažívá pocit štěstí
Zdroj: Instagram
Vendula nyní konečně zažívá pocit štěstí

Vendula Pizingerová má život, který by vydal na knihu. Nejprve jí zemřela dcera Klára na leukemii, pak spáchal sebevraždu manžel Karel Svoboda a nakonec skončila se synem své kamarádky, kterého si vzala a leze s ním po horách. V pořadu Českého rozhlasu Dvojka prozradila, jak to, že nikdy neztrácí optimismus.

Vendula Pizingerová je především prezidentka nadačního fondu Kapky naděje, který pomáhá těžce nemocným dětem. K založení fondu ji přiměla smrt dcery.

„Na začátku Kapky naděje jsem byla s dcerou dva a půl roku v Motole. Ona pak ten boj s leukemií prohrála. Hodně lidí se mě ptalo, jak je možné, že se pořád ještě můžu smát. Moje dcera mi ukázala obrovskou sílu, energii a cestu dál. Fyzicky to pro ni bylo neslučitelné se životem, ale já jsem tady zůstala. Je tam ta hezká vzpomínka,“ prozradila Pizingerová v pořadu Blízká setkání. Období to pro ni bylo velmi náročné, i když téměř nikdy neztratila úsměv.

Založení Kapky naděje předcházela tragédie

„Ono padnete na zem. Je to šílený. Své dceři jsem ale slíbila, že budu pomáhat dál. Dneska už se mnou pokračuje tým lidí a bojují za tu společnou věc. Já jim tím moc děkuju. Jsou to mladí lidé a mají obrovskou empatii,“ pokračuje a hovoří o tom, jak to všechno začalo.

„Začátek byl rok 1999. Byl to velký koncert ve Státní opeře. Pravdou je, že jsem začala z ničeho. Měla jsem tu výhodu, že manžel byl Karel Svoboda, který mi usnadnil ten vstup do toho. Ono vás to úplně pohltí. Kapka naděje pomáhá skoro pětačtyřiceti nemocnicích v Čechách,“ prozradila Pizingerová, která se nebála mluvit ani o svém soukromí. Žije s o šestnáct let mladším manželem Josefem Pizingerem, který je synem její kamarádky. Z manželství se skladatelem Karlem Svobodou, který se zastřelil, má ještě syna Jakuba.

Jakub

„Jakub chodí s Josefem dokonce cvičit. Jsem ráda, že ho vede ke sportu a k nějaké zodpovědnosti. Syn samozřejmě prožívá období puberty. V srdci je to ale hodnej kluk. Zvenku vypadá jako ranař, ale uvnitř je citlivej. Po domluvách někdy přišel a omluvil se,“ pěla na syna ódy hrdá maminka. Občas nastanou situace, kdy musí Vendula vysvětlovat, co se tehdy jeho tatínkovi stalo.

„Když umřel Karel Gott, byli jsme na chalupě. Poslouchali jsme Český rozhlas Dvojku a byly tam vzpomínkové pořady. Řeč byla také o jeho tátovi Karlu Svobodovi. Hodně se ptal. Já si myslím, že to bude zpracovávat postupně. Já mu všechno řekla, když šel do první třídy. Byl tím velice poznamenaný jako dítě, když zemřel jeho otec. Byl mu rok a půl. Docela dlouho na nás vyskakovali z křoví novináři. Jakub to nemá rád,“ řekla a dodala, že její život je plný absurdit.

Konečně je šťastná

„Jako malá jsem tancovala v punčocháčích na Včelku Máju, aby to máma nevěděla, protože jsem měla luxovat. Lux jsem vždycky hodina na schody, zapla jsem ho a koukala na televizi. Nikdy bych si neřekla, že si vezmu autora hudby nebo že skončím u syna své kamarádky,“ směje se Pizingerová, kterou dobrá nálada snad nikdy neopouští. Má ji prostě v povaze.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky