Když v roce 2000 manželé Svobodovi tragicky přišli o pětiletou dceru Klárku, která trpěla akutní leukémií, jejich manželstvím to pochopitelně otřáslo. Není proto tajemstvím, že to jednu dobu u nich doma vypadalo na rozvod. K tomu nakonec nikdy nedošlo a pár spolu počal ještě syna Jakuba. 

Nejstarší Svobodův syn Petr nyní vydal knihu, ve které se rozhodl čtenářům přiblížit okolnosti, za jakých jeho zemřelý otec uvažoval o tom, že by bylo nejlepší manželství s jeho macechou Vendulou Pizingerovou ukončit. Čtení je to poměrně šokující a pro manželku známého hitmakera nepříliš lichotivé. 

Karel Svoboda se cítil jako debetní karta

"Smrt malé Klárky zcela změnila dynamiku mezi Karlem a Vendulou. Karel se uzavírá sám do sebe a tráví více času v Jevanech. To, co on řeší samotou a občasnými milenkami, Vendula řeší alkoholem a tráví čas mimo dům,” uvedl Petr Klein Svoboda v titulu “Žít - Karel Svoboda”.

“To, že je Karel žárlivý a během její nepřítomnosti není schopen vůbec skládat, může těžko někomu vykládat... Připadá si jako hlupák, celý život dřel, a nyní sedí doma sám, zatímco jeho Vendula, která má vířit kolem něho, víří někde v tramtárii. Karel má pocit, že funguje spíše jako debetní karta nežli manžel. Zkrátka, má toho dost a rozhodne se podat žádost o rozvod,” popsal vzpomínky ze svého úhlu pohledu Petr Klein Svoboda. 

Vendula, tehdy ještě provdaná Svobodová, se tehdy podle svého nevlastního syna začala hodně snažit, aby si její muž rozvod opět rozmyslel. Jakou k tomu měla motivaci, je podle Petra Kleina Svobody jasné. “Není bez zajímavosti, že když Karel s Vendulou uzavřel předmanželskou smlouvu, vytvořil tím situaci, že Vendula by při rozvodu z manželství odešla bez jakéhokoliv majetku. Inu, byla by na tom lépe, kdyby se »starý mlynář« utancoval,” přirovnal svou nevlastní matku k lakomé a zlé postavě ze známé pohádky S čerty nejsou žerty.

Karel a Vendula si nebyli věrní

Ať už se mezi dvojicí stalo cokoliv, nakonec se skutečně jejich vztahy urovnaly a k rozvodu nedošlo. “Karel se nakonec rozhodne věřit tomu, že má doma hodnou holku a on je vlastně ten, kdo to má v hlavě popletené. Verzi o Dorotě Máchalové zatím odkládá na polici společně se žádostí o rozvod,” myslí si Petr Klein Svoboda. 

“Jistě, my jsme u toho v posteli nebyli, ale na devadesát devět procent si ani Karel, ani Vendula nejsou navzájem věrní a je téměř nemožné určit, jaké motivace vlastně mají ti dva pro udržení manželství,” uzavřel syn známého umělce. Variantu, že by se jeho otec s manželkou zkrátka a dobře stále měli rádi, si ovšem nepřipouští. 

Skladatelův syn s macechou nemá dobré vztahy odjakživa

Mezi Petrem Klienem Svobodou, který je režisérem a filmovým producentem a jeho nevlastní matkou Vendulou Pizingerovou nepanují odjakživa příliš dobré vztahy. Nejstarší Svobodův syn zřejmě nikdy úplně nedokázal přijmout to, že se jeho tatínek po smrti první manželky znovu oženil. Vztah nemá ani k nevlastnímu bratrovi Jakubovi. 

Důkazem budiž to, že když před dvěma lety uvedl svůj dokument o otci s názvem “Karel Svoboda - Šťastná léta”, o maceše a dalších sourozencích v něm není ani zmínka. Snímek končí smrtí matky Svobody mladšího a druhé ženě svého otce věnoval autor stěží jednu větu.

Související články