Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Věčná kráska Catherine Deneuve

Věčná kráska Catherine Deneuve
Věčná kráska Catherine Deneuve
Zdroj: Profimedia.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (8)

Krásná Catherine Deneuve dokáže zastínit mnohem mladší kolegyně.

Na žebříčku nejkrásnějších žen světa, který nedávno zveřejnil britský list Daily Mail, se Catherine Deneuve umístila na páté příčce. "Má osobnost se za ta léta moc nezměnila," tvrdí Catherine Deneuve. "Možná, že když jsem byla mladší, byla jsem trochu bezstarostnější, nevinnější. V něčem jsem byla lepší a v něčem horší než dnes; ale v podstatě zůstávám pořád stejná." Ve věku, kdy její kolegyně odcházejí do penze, se objevuje před kamerou hned v několika filmech ročně. Celkem jich má za sebou už víc než stovku.

Catherine Deneuve: Chtěla jsem žít svůj život

Ironií osudu Catherine původně vůbec nechtěla být herečkou. Plánovala, že se stane archeoložkou nebo grafičkou. Na hereckou dráhu se vydala její starší sestra Francoise, která začala studovat na konzervatoři. A byla to právě ona, kdo Catherine přesvědčil, aby se společně s ní přihlásila na konkurs do filmu Les Portes Claquent. "Moc mě to nelákalo," říká Catherine Deneuve, "ale nakonec mě přemohla zvědavost. Matka z toho taky nebyla příliš nadšená, ale protože se mělo natáčet o prázdninách, dovolila mi to. Když se tak ohlížím, řekla bych, že jsem na to tehdy byla trochu moc mladá."

Catherine Deneuve Catherine Deneuve Zdroj: Profimedia.cz

foto: Catherine Deneuve a návrhářská legenda Yves Saint Laurent

Pokud její matka tehdy měla nějaké neblahé tušení, nemýlila se. První natáčení totiž Catherine doslova převrátilo život naruby. Právě jeho prostřednictvím potkala svého prvního milence, o patnáct let staršího režiséra Rogera Vadima. "Chtěla jsem žít svůj život. Doma jsme byly čtyři sestry, všechny jsme si byly velmi blízké, pořád spolu. A já jsem už nechtěla žít v houfu. Ale neplánovala jsem, že se zamiluju - prostě se to stalo," vysvětluje. Kvůli Vadimovi se poprvé obarvila na blond: "Chtěla jsem pro něj vypadat co nejpřitažlivěji," konstatuje. "Vím, že to z dnešního pohledu zní jako pitomost, ale byla jsem mladá a zamilovaná." Vinou své naivity také velmi brzy otěhotněla a čtyři měsíce po narození syna Christiana ji Vadim opustil. "Ještě mi nebylo dvacet a byla jsem svobodná matka s dítětem. Bylo to hodně těžké," říká Catherine. Navíc se psal začátek šedesátých let a neprovdané matky se ocitaly v daleko prekérnějším postavení než dnes.

Tajemná kráska dne

Stalo se však to, co se v životě Catherine Deneuve později opakovalo ještě mnohokrát: zatímco její vztahy s manžely a milenci se podobaly citové horské dráze a často ztroskotávaly, kinematografie ji nikdy nenechala na holičkách. Její aristokratická tvář filmařům doslova učarovala, šla z jednoho filmu do druhého: pracovala s Romanem Polanskim, Francoisem Truffautem i Louisem Buňuelem, který z ní udělal mezinárodní hvězdu ve svém snímku Kráska dne. Postavou buržoazní manželky, která si v době, kdy je manžel v práci, realizuje své utajené tužby jako rafinovaná prostitutka, si Catherine Deneuve už navždy vybudovala image chladné krásky, pod jejímž rezervovaným zevnějškem se mohou skrývat nebezpečné vášně.

Catherine Deneuve Catherine Deneuve Zdroj: Profimedia.cz

foto: Catherine Deneuve a Philippe Noiret v kouzelném filmu Afričan

Její osobní život se však i nadále vyvíjel jako série vzletů a pádů: sedm let byla provdána za britského fotografa Davida Baileyho (seznámili se, když Catherine s hrůzou odmítla jeho nabídku nechat se vyfotit pro časopis Playboy). Později měla vztah s ženatým hercem Marcellem Mastroiannim, z něhož se narodila dcera Chiara. "Jako herečka mohu být hrdá na některé věci, které se mi povedly. Ale jako člověk? Ne, hrdost myslím není na místě. Nikdy se mi nepodařilo žít život, o kterém jsem snila, když jsem byla mladší," rekapituluje Catherine Deneuve. "Tehdy jsem byla přesvědčena, že strávím život po boku muže, se kterým budu moci mluvit o čemkoliv, a který mě bude ve všem podporovat. To se ale nestalo. Snažila jsem se usadit a mít rodinu, ale nedokázala jsem to. Moje vztahy nikdy nevydržely moc dlouho. Myslím, že něco ve mně prostě pro tenhle způsob života není uzpůsobené."

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky