Nákup vánočních dárků je pro některý natolik velkou noční můrou, že se jej snaží odkládat na tu nejposlednější chvíli. Přestože už je na obíhání obchodů nejvyšší čas, stále opozdilci mají několik příležitostí, kdy nákupy stihnout. Ta poslední připadá na dopoledne Štědrého dne.

Otevírací doba na Štědrý den

Ti, kteří se rozhodnou nakupovat 24. prosince, si ale budou muset přivstat. Obchody s rozlohou větší než 200 metrů čtverečních jsou totiž podle webu E15 sice otevřené, ale dle zákona musí zavřít s úderem 12. hodiny. Kdo poslední termín prošvihne, se pak bude muset spokojit s dary zakoupenými jedině na benzinových pumpách anebo v menších večerkách. Výjimkou jsou pak také lékárny a obchody na nádražích a letištích.

Přes svátky zavřeno

Obchody jsou následně po celý den uzavřeny na 1. svátek vánoční, tedy 25. prosince, a to samé platí i na 2. svátek vánoční. Od úterý 27. prosince jsou pak všechny menší i větší obchody otevřeny dle standardní otevírací doby, pokud není uvedeno jinak.

A otevřené zůstanou obchody až do konce roku. Standardně je tedy možné si nakoupit i 31. prosince, byť se někteří mylně domnívají, že na Silvestra připadá státní svátek. Zavřeno bude ale opět v neděli 1. ledna 2023. Na ten den totiž připadá Den obnovy samostatného českého státu a jde zároveň o státní svátek, během kterého musejí obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečních zavřít.