Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lidskost nad protokol: Ukrajinu už podpořila i sama královna Alžběta II.

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Zdroj: Profimedia
Královna Alžběta II.

Pro britskou královskou rodinu není běžné, aby se vyjadřovala k politickým záležitostem jiných zemí. Královský protokol jim takové kroky dokonce zakazuje. Jenže děsivá válka na Ukrajině je něčím, před čím nemůže zavírat oči ani monarchie. Kromě Harryho a Meghan už Ukrajinu podpořili také William a Kate, princ Charles a nyní dokonce i sama královna. 

Britská monarchie si zakládá na svém neutrálním přístupu k politice jiných zemí. Královský protokol dokonce všem členům královské rodiny nařizuje, aby zůstali apolitičtí a ke konfliktům jiných států se nijak nevyjadřovali. Teď je ale situace jiná. Válka, která momentálně zuří na Ukrajině, monarchii nenechává chladnou. Ukrajině už vyjádřila podporu i královna Alžběta II. Zemi, která prožívá nesmírně těžké časy, také poskytla štědrý finanční dar. 

Soukromá záležitost

Jak uvedl web ET Online s odkazem na slova člověka z Buckinghamského paláce, královna Alžběta II. věnovala Humanitární výzvě pro Ukrajinu velmi štědrou finanční sumu. „Tohle je pro královskou rodinu velmi neobvyklé. Většinou se v politice jiných států neangažují a neposkytují jiným zemím ani finanční podporu,” uvedl pro zmíněnou redakci zdroj z paláce.

Sám Buckinghamský palác se přitom k dotaci nijak nevyjádřil a krok královny označil za soukromou záležitost, kterou nebude blíže komentovat. „Mnohokrát děkujeme Jejímu Veličenstvu královně za pokračující podporu Výboru pro katastrofální události a za štědrý dar Humanitární výzvě pro Ukrajinu,” napsali na sociální síti členové sdružení. 

Kate a William schytali kritiku

Jako první se k situaci na Ukrajině vyjádřili princ Harry a jeho manželka Meghan. Jejich podpora Ukrajině přitom žádný větší povyk nevzbudila, neboť jsou lidé zvyklí na to, že se manželé královského protokolu takřka nikdy nedrží. Když ale v jejich stopách šli i princ William a Kate Middleton, spousta fanoušků monarchie zuřila.

Apelovali totiž na to, že by královská rodina měla v obdobných konfliktech zůstat neutrální a nevměšovat se do nich. Jenže události posledních dní jsou evidentně i pro monarchie natolik zásadní, že zkrátka nemůže zůstat mlčet. Podporu Ukrajině vyjádřil i následník trůnu princ Charles, který invazi Ruska na území Ukrajiny označil za „brutální agresi”. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky