Kariéra Valerie Kaplanové byla velmi pozvolná. Na divadelní prkna se herečka dostala téměř ve třiceti letech a na filmové plátno ještě déle.

Kaplanová se narodila na Hlinsku 12. září 1917 a dětství prožila ve Vídni, kde její otec pracoval jako zaměstnanec obuvnické firmy.

Rodina se vrátila do Čech, když bylo Valerii jedenáct let. První zkušenosti začala sbírat v ochotnických spolcích, na přání svého otce ale musela vystudovat tzv. rodinku, tedy školu pro ženy.

Vášeň pro divadlo ovšem byla silnější a v době, kdy Kaplanová pracovala jako sekretářka, se stala členkou souboru Živé jeviště, které vedl spisovatel Václav Lacina.

Další divadelní průpravu pak získala v soukromé dramatické škole Marie Markové-Nekolové.

Po válce se rozhodla Valerie naplno věnovat své herecké kariéře a nastoupila do oblastních divadel, působila v Liberci, Karlových Varech i Brně.

Nakonec v roce 1961 zakotvila ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde zůstala až do důchodu a některé hry neopustila ani po oficiálním odchodu do penze.

Na plátna se dostala až jako zralá žena

Malé filmové role dostala až v 60. letech, tedy v době, kdy již byla zralá padesátnice. Jelikož Kaplanová ovládala několik jazyků, v 90. letech ji obsadili do několika filmů také zahraniční producenti, kteří natáčeli v tehdejším Československu.

Zajímavé je, že navzdory své extrémně štíhlé postavě byla herečka milovnicí jídla i dobrého pití. Měla ráda tradiční česká jídla, milovala tučná masa, pila rum a šampaňské a k tomu si dopřávala své oblíbené cigárko.

Energickou Valerii si diváci spojují hlavně s rolí nevrlé důchodkyně v Troškově komedii Slunce, seno, na svém kontě jich měla ale mnohem více.

Z pohádky si ji můžeme pamatovat například jako Kmotřičku Smrt v Honza málem králem nebo jako průvodkyni v liptákovském Muzeu peří ve filmu Jára Cimrman ležící, spící z roku1983.

Rozhodně se ale zapsala do srdcí široké veřejnosti jako babka Škopková v druhém a třetím díle Troškových komediích Slunce, seno, kde převzala roli po zesnulé Erně Červené.

Její tvář pak diváci pravidelně vídali na televizních obrazovkách v devadesátých letech v soutěži Tutovka, díky níž si vysloužila přezdívku Bába Tutovka.

Naposledy se Kaplanová postavila před kameru v roce 1998, kdy si zahrála babičku Filoménu v pohádce Šmankote, babičko, čaruj!.

Krátce na to, 12. května 1999, prohrála boj s rakovinou.

Zdroje: Dotyk, iDnes.cz

Související články