Valentina Thielová pocházela z rodiny ruských emigrantů a k herectví se dostala v podstatě náhodou. Jeden známý ji tehdy přemluvil k účasti v konkurzu na komedii Florenc 13.30.
"Já jsem říkala heleďte, já hrozně pospíchám. Jestli něco ode mě chcete, tak mi to řekněte. Oni mi dali přečíst několik textů. Já jsem je přečetla, řekla jsem nezlobte se, já pospíchám a utíkala domů. Tam jsem samozřejmě nic neřekla. Za tři dny mi volali, že mi posílají scénář, že jsem dostala jednu z hlavních rolí," popsala herečka během svého života, jak se dostala ke své první roli.
Thielové se pak hrnuly další filmové role. Z českých filmů 60. let byly nejvýznamnější snímky Bláznova kronika režiséra Karla Zemana z roku 1964 či Transit Carlsbad (1966) režiséra Zbyňka Brynycha. V oblíbeném snímku Léto s kovbojem z roku 1976 ztvárnila Thielová manželku profesora Studničky, kterého hrál nedávno zesnulý Josef Somr.
Legendárdní Sněženky pro ni byly riskantní
Valentina Thielová byla především filmovou herečkou a za svou kariéru se objevila ve více než 70 filmech. Její asi nejznámější rolí byla profesorka Božena v komedii Sněženky a machři. Natáčení tohoto filmu bylo ale pro Thielovou riskantní, jelikož měla těsně před operací kyčelních kloubů, a proto nesměla lyžovat.
"Takže mi přidělali na fest na svah do sněhu ty lyže i s botama. Mně vždycky pomohly kostymérky, že jsem tam šla v holinkách, tam jsem se obula do těch bot, přidržela se těch tyček a vypadala jsem, že lyžuju," vysvětlila kdysi vtipnou příhodu. Při natáčení ovšem musela i trpět, jelikož blížící se operace jí způsobovala spoustu omezení při natáčení.
V pozdějším věku účinkovala převážně v televizi. Diváci si ji pamatují například ze seriálu Rodinná pouta nebo Stopy života. Po osmdesátce už hvězda pracovala jen výjimečně. Ani divadlo ale Thielové nebylo cizí, ačkoliv se v něm objevovala pouze příležitostně, například v zájezdové komedii s Jiřím Sovákem.
Zdroj: Český rozhlas