Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Václav Sloup (†78): Král vedlejších rolí podcenil cukrovku

Václav Sloup
Václav Sloup
Zdroj: Profimedia
Václav Sloup

Václav Sloup (†78) byl kovaný rozumbrada a vedlejšími rolemi si dokázal získat divákovo srdce. Žil naplno a neodpíral si. V domově důchodců dospával manko za celý život. 

Nenápadně 

Václav Sloup se narodil do rodiny tesaře v Tlusticích nedaleko Berouna 1. března 1936. Nastoupil na gymnázium a na vojenskou službu, kde se přichomýtl s recitaci. Zalíbil se a vysnil si dráhu herce. Jak si umanul, tak se stalo. Rodiče ale s jeho rozhodnutím nesouhlasili a dlouho trvali na tom, aby pokračoval v otcově řemeslu. K tomu neměl Sloup žádný vztah. Riskoval dobré vztahy s matkou. Ta po jeho debutu s filmem Blbec z Xeenemünde nevycházela několik týdnů ven. Za synovu práci se styděla.

DAMU absolvoval v roce 1962 po boku Josefa Abrháma (80), Jiřího Krampola (81) a Ladislava Mrkvičky (81). Jako herec sbíral úspěchy u filmu i u divadla a mezi diváky byl velice oblíbený. Hlavní role, která by ho provázela celý život, se nedočkal. Většinou stál na druhé koleji a zdárně sekundoval svým slavnějším kolegům. To ho ale netrápilo, uznání a slávy měl tak akorát. 

Objevil se v Chalupářích, v Záhadě hlavolamu a ve filmu Za trnkovým keřem. To je trojice, ve kterého ho měli diváci nejradši. Rolí sehrál desítky a postavy mudrců a dobrosrdečných mužů se selským rozumem mu byly šité na míru. 

Dvaadvacet let prožil po boku jedné ženy, rozvodu se bohužel ani po tolika letech nevyhnuli. Měli spolu jednu dceru a vnučky, na které se Sloup hodně upínal. 

Smutný konec 

Ke konci života ho trápily zdravotní potíže. Ztrácel sluch, špatně chodil, prodělal mrtvici. Sám si přivodil hodně problémů nezodpovědným přístupem k léčbě cukrovky, se kterou žil několik let. Bez pravidelných dávek inzulínu se mu rychle přitížilo. Zdraví neprospívala ani láska k alkoholu a k cigaretám. Do libochovického domova důchodců se mu nechtělo, ale po pár týdnech si na pohodu na jednolůžkovém pokoji zvykl a skupinku zdravotních sester si omotal kolem prstu. Zemřel náhle 19. července 2014. Blížila se svatba jeho milované vnučky, té se bohužel nedožil. Pohřeb se odehrál v kruhu rodiny. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky